Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Ev Makarnası Nasıl Yapılır?

Ev Makarnası Nasıl Yapılır?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Makarna hem pratik hem de lezzetli olması sebebi ile tercih edilen bir yemektir. Peki kendi makarnanızı evde yapmak ister misiniz? Cevabınız evet ise işte evde makarna yapımının detayları!

İsmini ev eriştesi olarak da bildiğimiz ev makarnasının yapımı için aslında sadece her zaman elinizin altında bulunan temel malzemelere ihtiyacınız var. Bu malzemeler un, taze yumurta, sızma zeytinyağı, süt ve arzunuza göre tuzdur.

Makarna yapımı için öncelikle derin bir kabın içerisine ya da tezgahın üzerine unu eleyip havalandırın ve unun tam orta yerine bir boşluk açın. Sayısını tarifinize göre belirlediğiniz yumurtaları bu boşluğun içine kırın. Ardından sızma zeytinyağı, tuz ve suyu da ilave ederek ele yapışmayan ve oldukça sert kıvamlı bir hamur elde edene kadar yoğurun. Son olarak hamur kıvamını aldığında nemli bir beze sararak 30 dakika kadar dinlendirin.

Hamurunuz yeterince dinlendiğinde hafifçe unlayarak yufka hamurundan biraz daha kalın olacak şekilde açın ve kurumasını bekleyin. Hamurunuzu tam kurumadan kesmemelisiniz. Eğer tam kurumadan keserseniz hamur dağılabilir. Pişirdiğiniz zaman daha eriştenizin katı ve şekilsiz olmasına sebep olur. Yeterince kuruyan hamurunuzu artık şeritler halinde kesebilirsiniz. Erişte yapımının püf noktalarına gelecek olursak:

  • Protein oranı %13 ve daha yüksek olan un kullandığınız zaman makarna hamurunu rahatça yoğurup açabilirsiniz. Makarna yapımında durum buğdayı bu sebeple tercih edilir.
  • Makarna hamurunun özelliği sadeliğidir ve bunda yumurtanın önemi oldukça büyüktür. Hamura rengini de veren yumurtanın tazesini tercih ederseniz farkı göreceksiniz.
  • Suyla yapılan hamur, yumuşak ve kırılgandır. Kesme makarnanın özellikle daha dayanıklı ve sert olması istiyorsanız hamurunuzu yaparken su yerine süt ilave etmenizi öneririz.
  • Uzun süre saklamak istediğiniz, el emeği makarnalarınızı ağzı sıkıca kapanan ve hava almayan cam kavanozlarda, karanlık ve nemsiz bir ortamda saklamalısınız. 

Sıra geldi ev makarnamızı pişirmeye! Pişirme işleminden önce makarna yapımının püf noktalarına yer verdiğimiz blog yazımıza göz atmanızı öneririz :)

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim