Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Ev Makarnası Nasıl Yapılır?

Ev Makarnası Nasıl Yapılır?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

EV MAKARNASI NASIL YAPILIR?

Mutfakların sevilen lezzetlerinden olan, ismini erişte olarak da bildiğimiz ev makarnasının yapımı için, aslında sadece her daim elinizin altında bulunan temel malzemelere ihtiyacınız vardır. Bu malzemeler; kaliteli un, taze yumurta, sızma zeytinyağı, süt ve arzunuza göre tuzdur.

Ev makarnası yapım aşaması da oldukça kolaydır. Önce, derince bir kabın içerisine ya da tezgahın üzerine unu eleyip, havalandırmanız ve unun tam orta yerine bir havuz açmanız gerekir. Sayısını tarifinize göre belirlediğiniz yumurtaları bu havuza kırıp yavaşça karıştırmalı, içine sızma zeytinyağı, tuz ve suyu da ilave ederek yoğurmalısınız.

Son olarak hamur kıvamını aldığında nemli bir beze sararak 30 dakika kadar dinlendirip, hafifçe unlayarak açmanız ve kurutmalnız gerekir. Hepsi bu kadar :)

Evde makarna yapımının püf noktalarına gelecek olursak;

Un seçimi:

Protein oranı %13 ve daha yüksek olan un kullandığınız zaman, makarna hamurunu rahatça yoğurup açabilirsiniz.

Yumurta seçimi:

Makarna hamurunun özelliği sadeliğidir ve bunda yumurtanın önemi oldukça büyüktür. Hamura rengini de veren yumurtanın tazesini tercih ederseniz farkı göreceksiniz :)

 

Süt tercih edin:

Suyla yapılan hamur, yumuşak ve kırılgandır. Ancak erişte, makarna gibi uzun süre saklanacak, kaynar suyun içinde pişirilen tariflerde, yani özellikle daha dayanıklı ve sert olması istenen hamurlar için su yerine süt ilave edilmelidir.

 

 

Kesme işlemi:

Hamurunuzu eğer tam kurumadan kesmek isterseniz, hamur dağılabilir ve siz daha rahat kesmek için un eklemek durumunda kalabilirsiniz. Bu da hamurunuzun yapısını bozar ve pişirdiğiniz zaman daha katı ve şekilsiz olmasına sebep olur. Bu nedenle yufka hamurundan biraz daha kalın açtığınız erişte hamurunuzu iyice dinlendirip, kuruttuktan sonra kesme işlemine başlamalısınız.

 

Saklama yöntemi:

Uzun süre saklamak istediğiniz, el emeği makarnalarınızı ağzı sıkıca kapanan ve hava almayan cam kavanozlarda, karanlık ve nemsiz bir ortamda saklamalısınız. Fakat bu kavanozları kullanmadan önce mutlaka kaynayan suda sterilize edilip, iyice kurutmanız gerekir. Plastik kutularda makarna saklamak sağlıklı değildir ve bu makarnalar uzun ömürlü olmayacaktır.

Rafinera, Pişirme Önerilerinde olduğu gibi tüm marifetlerinizi sergilediğiniz pratik ve sağlıklı Gurme Tarifler köşesi ile de mutfakta yanınızdadır :)

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim