Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Et Pişirmenin Püf Noktaları

Et Pişirmenin Püf Noktaları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Doğru et pişirme tekniklerini uygulamadığınız takdirde, etin yanında sunacağınız en güzel şeyler bile öğününüzü kurtarmaya yetmez. Etinizi en güvendiğiniz kasaptan satın aldınız. Şimdi sıra geldi et nasıl pişirilir sorusunun cevabına:)

Öncelikle şunu aklınızda tutun: Etin yumuşaklığı öncelikle yağ oranıyla doğru orantılıdır. Yağ oranı arttıkça etin yumuşaklığı da artar. 

Kuru bir et yemek istemiyorsanız, etiniz en az 1 parmak kalınlığında olmamalıdır. Eğer etiniz 5 cm’den kalın ise de, daha iyi pişebilmesi için üzerine bir bıçak yardımıyla kesikler atmanızı öneririz. Pişirme işlemine geçmeden önce bir süreliğine oda sıcaklığında muhafaza ettiğiniz etiniz daha kolay pişer ve daha lezzetli olur.

Eti pişirme yöntemleri arasından ızgarayı tercih ettiğinizde etin fazla yağını dışarı atmasını sağlarsınız, böylelikle de diyetinizi daha sağlıklı hale getirmiş olursunuz. Etinizi üzerine yerleştirmeden önce ızgarayı iyice ısıtmalısınız.

Daha da lezzetli bir et nasıl yapılır diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Elbette marine edilen etlerin lezzetine doyum olmaz. Basit bir marine işlemi için zeytinyağı, tuz ve biber kullanabilirsiniz. Marinasyon hem etinize lezzet katar, hem de sizi gereksiz kalorilerden korur. Kalori kontrolünün öncelik olduğu zamanlar için de bir kaç önerimiz var:

  • Kuyruk Yağı Kullanmayın! Kolesterol ile trigliserit seviyelerini en çabuk yükselten yağlar, iç yağı ve kuyruk yağıdır. Bu nedenle sağlığımız için etler bu yağlardan arındırılarak pişirilmelidir.
  • Tereyağında Kavurmayın! Eti tereyağında kavurmak son derece sağlıksızdır. Et, kendi bünyesinde bulunan yağları pişirme esnasında bırakır. Bu sebeple ekstra bir yağ kullanmanıza gerek yoktur.
  • Kızartma Yapmayın! Eti pişirme yöntemlerinden haşlama, ızgara veya fırında olanları tercih edin. Kuşbaşı halinde doğranarak yağ eklemeden sebzelerle birlikte sote de edebilirsiniz. Fakat sağlığınız açısından kızartma ve kavurma yöntemlerini mümkün olduğunca tercih etmemelisiniz.
  • Yüksek Ateşte Pişirmeyin! Eti kısık ateşte yavaş yavaş pişirin. Yüksek ateşte etin sadece dışı pişecek, içi ise çiğ kalacaktır. İçini pişirmek için ateşte beklettiğimiz sürede etin dışı katılaşacak, lezzetini kaybedecek ve kanserojen maddeler oluşturacaktır. Kırmızı etin yapısı itibariyle uzun sürede piştiğini unutmamalı ve mümkün olduğunca kısık ateşte pişirmelisiniz.

Et nasıl yapılır sorusunun cevabından sonra lokum gibi et pişirmenin sırrlarına bir adım daha yaklaştınız demektir :)

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim