Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Et Nasıl Mühürlenir?

Et Nasıl Mühürlenir?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Kırmızı eti pişirirken harika bir sonuç için dikkat edilmesi gereken en önemli adım eti mühürlemektir. Leziz et yemekleriniz için bu tekniği uygulayarak sevdiklerinizin damaklarında unutulmayan bir tat bırakabilirsiniz. Şimdi bu işlemin detaylarına bakalım. 

Et mühürleme işlemi için mutlaka ısıyı eşit oranda dağıtan seramik tava, demir yada ızgara izli, tabanı kalın, ağır döküm tava tercih etmelisiniz.

Pişirmeden önce etin oda sıcaklığında olmasına özen gösterin. Etin her iki tarafına taze çekilmiş karabiber ve deniz tuzu serpiştirirseniz suyunu salmasını engellemiş olursunuz.

Döküm tavayı yaklaşık on dakika boyunca yüksek ısıda iyice kızana kadar ısıtın. 

Yağsız etler için yağ kullanmak isterseniz çok az miktarda zeytinyağını tavanın tabanına yaymanızı, yağlı bir eti mühürlemek için de tavayı yağlamamanızı öneririz.

Peki et nasıl mühürlenir? Tava kızdıktan sonra eti tavaya yerleştirin. Döküm bir tavada etin bir yüzünün mühürlenmesi 3-5 dakika sürer. Bu esnada ete çatal veya bıçak batırmayın. Bir yüzünü mühürlediğiniz etin diğer yüzünü de arzu ettiğiniz pişirme oranına göre 3-5 dakika pişirin. 

Etin pişme süresini tabii ki kendi damak tadınıza göre belirleyebilirsiniz. Ancak dünyada kabul edilen pişirilme oranlarına ve bu oranları nasıl tanımlandığına da bir göz atalım:

  • Az pişmiş (Rare): Yüksek ısıda kısa süreli bir yöntem ile etin her iki tarafı mühürlenir. Etin içi kanlı, pembe ve ıslak kalır.
  • Orta az pişmiş (Medium Rare): Etin içi oldukça yumuşak, ıslak ve açık pembe renkte kalır.
  • Orta (Medium): Etin en iç kısmı hafif pembe renkte ve orta ıslaklıkta kalır.
  • Orta iyi (Medium Well): Etin mühürlenmesi sonucunda tamamen pişirilme sağlandığı için et pembe rengini kaybeder ve içi hafif ıslak kalır.
  • İyi pişmiş (Well Done): Suyunu tamamen çekene kadar pişirildiği için etin içerisinde ıslaklık kalmaz. Bu pişirme oranı ile pişirilen etin tüketilmesi genel olarak pek tavsiye edilmez.

Eti pişirdikten sonra hemen servis etmeyip dinlendirin. Bunun için alüminyum folyonun parlak kısmı altta kalacak şekilde mutfak tezgahının üzerine açın ve eti sarıp 3-4 dakika dinlendirin. Böylelikle et pişirme sırasında homojen olarak dağılmayan iç sıvının her yere dağılması sağlanır. 

Et pişirme yöntemlerinden bir diğeri de ızgara! Izgara yapmanın püf noktaları pişirme önerileri köşemizde :)

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim