Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

et nasıl marine edilir?

et nasıl marine edilir?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Marinasyon, diğer adı ile terbiye, nisbeten sert dokusu olan etlerin pişirilmeden önce asidik veya enzimatik sıvı karışımları içinde bekletildiği bir ön hazırlık işlemidir. Her mutfak kültüründe et marinasyonu için birbirinden farklı birçok yöntem bulunur. 

Et marine etmek amacı ile hazırlanan tüm karışımlarda bulunan asit ve enzimler sert dokuları parçalayarak eti yumuşatır. Marine edilen etler kolayca pişer, servis edildiğinde tabakta kolayca kesilir ve çiğnendiğinde ağızda dağılan bir doku kazanır. Marinasyon içindeki baharatlar gibi diğer tatlar da etinize lezzet katar.

İşte et yemeklerinizin daha lezzetli olmasını sağlayacak marinasyon işleminin bazı detayları:

Et Nasıl Marine Edilir?

Zeytinyağı, süt, sirke, yoğurt, salça, pul biber, taze kekik, taze fesleğen, sarımsak, dereotu, limon, defne yaprağı gibi dilediğiniz çeşitli ve farklı malzemeleri bir araya getirerek hem asidik, hem enzimatik, hem de tat vericilerden oluşan sıvı bir marinasyon sosunu hazırlayın. 

Sosun etin her yerine dağılabilmesi ve dokulara iyice nüfuz edebilmesi için etinizi bir buçuk parmak kalınlığında kesin. Hazırladığınız et dilimlerini bir poşet ya da kaba alın ve üzerine marinasyon sosunu dökün. Ağzını kapatarak buzdolabına koyun. Etin marinasyon süresi 2 ile 24 saat arasında olmalıdır.

Eti paket ya da poşetinden çıkarırken üzerindeki marine sosunu akıtın. Pişirmeden önce etin oda sıcaklığına ulaşmasını bekleyin. 

Et marine etmede bilmemiz gereken püf noktalar

Kullanacağınız et için marinasyona gerek olup olmadığı o etin sertliğine ve hedeflediğiniz tat ve dokuya bağlıdır. Pirzola, t-bone, antrikot, kaburga gibi yağlı dokulu ve özel tadlı et kesimleri genelde marine edilmeden tüketilir. Kontrfile, döş, gerdan gibi daha sert etler ise kesinlikle marinasyona ihtiyaç duyar.  Biftek ve bonfile marine edilerek de marinasyon yapılmadan da pişirilebilir.

Marinasyon için kullandığınız sosu kesinlikle başka bir yemekte kullanmayın. Çünkü çiğ etten sosa geçen bakteriler zehirlenme riski yaşatabilir.

Et yumuşatmak için eti dövdürmek son derece yanlıştır.  Bu yöntemde etin dokusu ısı gördüğünde tekrar sertleşir, marine sosu etin içerisine işlemez, pişen et kuru ve tatsız olur.

Eti marine etmede yoğurt, soğan suyu ve süt kullanabiliriz. Bunların içerisindeki asit etin sert dokusunu parçalayarak ete lezzet katar.

Etinizi marinasyonda ne kadar uzun süre dinlendirirseniz lezzeti o kadar artacaktır. En ideal süre ise 24 saattir.

Eti marine etmek, lokum gibi et pişirmenin sırlarından yalnızca biri! Diğer ayrıntılar için blogumuza bekleriz :) 

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim