Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Enginarı Besin Değerlerini Kaybetmeden Nasıl Tüketebiliriz?

Enginarı Besin Değerlerini Kaybetmeden Nasıl Tüketebiliriz?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

The University of Reading’de yapılan araştırmalara göre enginarın yüksek miktarda antioksidan içeren bir besin olduğu ve İspanya’da yürütülen bir çalışmada ise enginarın antioksidan etkisinin pişirme işleminin etkisiyle artış gösterdiği sonucuna varılmıştır.

Buharda pişirilen enginarın antioksidan değerinin suda haşlanan enginarın antioksidan değerine oranla daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Pişirme işlemi ile antioksidan değerinin, pişirilmeden önceki değere göre; buharda pişirmede 15 kat, suda haşlamada ise 8 kat artış gösterdiği belirtilmiştir.

Enginarı pişirmenin en sağlıklı ve kolay yöntemi kaba yapraklarını temizleyip, enginarı bütün olarak pişirmektir. Çünkü enginarın en faydalı yeri pişmiş yapraklarının etli iç kısımlarıdır. Özellikle sakız enginarının yaprakları çok sağlıklı ve oldukça da lezzetlidir.

Uzun süre pişen sebzelerde vitamin ve mineral kaybı olduğundan dolayı enginarın pişirme süresi uzun tutulmamalıdır. Enginara bir miktar zeytinyağı ekleyerek tüketmek enginarda bulunan A vitamininin vücutta kullanılabilirliğini arttırır.

Enginar seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Enginarın baş kısmında bulunan açılmış yapraklar fazla olgunlaştığının ve kılçıklanmanın başladığının göstergesidir.

 • Yapraklarının açılmamış, lekesiz ve sıkı olmasına,
 • Elinize aldığınızda enginarın ağır olmasına,
 • Sapının kurumamış, nemli olmasına,
 • Yapraklarının canlı yeşil renkte ve sapının kalın olmasına dikkat edin.

Bizden size bir tavsiye daha, ayıklanmış enginar satın almamaya da özen gösterin. Çünkü ayıklanmış enginarlar kararmaması için limon tozlu suda bekletirler bu da lezzetin bozulmasına neden olur.

Enginarın taze olduğu nasıl anlaşılır?

 • Soyulmamış enginarın sap kısmı tutulup ters çevrilir ve yavaş yavaş sallanır. Baş kısmı esnek bir şekilde sallanıyorsa tazedir. Baş kısmı sallanmadan dimdik duruyor ise fazla olgunlaşmıştır. Çünkü sap kısmı fazla olgunlaşan enginarlar sert olacağından baş kısmının sallanmasını engeller.

Enginarları çiçek gibi suya koyarak birkaç gün taze tutabilirsiniz.

Enginar nasıl temizlenir ve soyulur?

Enginarın lezzetini ve besin değerini koruyarak pişirmek istiyorsanız temizleme ve soyma işlemlerini yemeğinizi pişirmeden hemen önce yapmanızda fayda var.

 • Enginarın baş kısmındaki kararmış sert yapraklar, etli kısma en yakın yerden fakat etli kısma değmeyecek şekilde enine doğru kesilir.
 • Enginarın sap ve baş kısımlarının çanak bölgelerindeki yaprak kalıntıları, enginar döndürülerek bıçak yardımıyla düzgün bir şekilde kesilir.
 • Baş kısmındaki yaprakları kesilen enginarın iç kısmında bulunan tüyler (mor çiçekler ve pürçekler) çanağın dibi zedelenmeden kaşıkla kazıyarak yada oyularak çıkartılır.
 • Pütürlü yapıya sahip çanağın iç kısmı yarım limonla ovulup kararmaması için limonlu suda bekletilir.

Sakız enginarı ise daha farklı temizlenir;

 • Sakız enginarın sadece alt kısımda bulunan en dıştaki bir iki sıra yaprak kopartılır.
 • Enginarın en tepesindeki yaprakların uç kısımları bıçak yardımı ile 1-2 cm kesilir. Üst kısımdaki yaprakları bırakılır.
 • Kaşık yardımı ile çanak bölgesindeki tüyler (mor çiçekler ve pürçekler) çıkartılır. Sap kısmı kesilir.
 • Temizlenen enginarlar limonlu suda bekletilir.
 • Yemeklerde, salatalarda ya da çorbalarda kullanabilirsiniz.

Vücutta kolesterolü dengeleyen ve sindirim sistemi açısından önemli olan enginara diyetlerinizde de sıklıkla yer verebilirsiniz. Enginarın besin değerlerine sitemiz üzerinden ulaşabilir ve ideal kilonuzu hesaplayabilirsiniz.

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim