Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Enginar Nasıl Temizlenir?

Enginar Nasıl Temizlenir?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Gerçek bir Akdenizli olan enginar Mart ayının ortalarından sonra, havalar ısınmaya başlayınca görülmeye başlar. Mayıs ve Haziran ayları gerçek enginar mevsimidir, bu aylarda lezzeti tavan yapar. 

Enginar yüksek miktarda antioksidan içeren bir besindir ve araştırmalara göre enginarın antioksidan etkisi, pişirme işleminin etkisiyle artış gösterir. Buharda pişirilen enginarın antioksidan değerinin, suda haşlanan enginarın antioksidan değerine oranla daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Öyle ki, bu oran buharda pişirmede 15 kata, suda haşlamada ise 8 kata kadar artış göstermektedir.

Enginar pişirme yöntemleri arasında en sağlıklı ve kolay olanı, kaba yapraklarını temizleyip, enginarı bütün olarak pişirmektir. Elbette bütün bunlar için, birçoğumuzun gözünü korkutan, enginarların temizlenmesi aşaması var. Peki, en pratik enginar temizleme yöntemleri nelerdir, enginar nasıl temizlenir?

  • Enginarın lezzetini ve besin değerini kaybetmemesi için temizleme ve soyma işlemlerini, yemeğinizi pişirmeden hemen önce yapmanızda fayda var.

  • Enginarın baş kısmındaki kararmış sert yapraklar, etli kısma en yakın yerden fakat etli kısma değmeyecek şekilde enine doğru kesilir.
  • Enginarın sap ve baş kısımlarının çanak bölgelerindeki yaprak kalıntıları, enginar döndürülerek bıçak yardımıyla düzgün bir şekilde kesilir.
  • Baş kısmındaki yaprakları kesilen enginarın iç kısmında bulunan tüyler (mor çiçekler ve pürçekler), çanağın dibi zedelenmeden, kaşıkla kazıyarak ya da oyularak çıkartılır.
  • Pütürlü yapıya sahip çanağın iç kısmı, yarım limonla ovulup, kararmaması için limonlu suda bekletilir. 

Sakız enginarı ise daha farklı temizlenir. Çünkü bu enginarın en faydalı yeri, pişmiş yapraklarının etli iç kısımlarıdır. Bu yapraklar çok sağlıklı ve lezzetlidir:

  • Sakız enginarının, sadece alt kısmında bulunan en dıştaki bir iki sıra yaprak kopartılır. 
  • Enginarın en tepesindeki, yaprakların uç kısımları bıçak yardımı ile 1-2 cm kesilir. Üst kısımdaki yaprakları bırakılır. 
  • Kaşık yardımı ile çanak bölgesindeki tüyler (mor çiçekler ve pürçekler) çıkartılır. Sap kısmı kesilir.
  • Temizlenen enginarlar limonlu suda bekletilir.

Vücutta kolesterolü dengeleyen ve sindirim sistemi açısından önemli olan enginara, diyetinizde sıklıkla yer verebilirsiniz. Enginarın besin değerlerine sitemiz üzerinden ulaşabilir, dilerseniz ideal kilonuzu da hesaplayabilirsiniz. 

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim