Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Enginar Nasıl Pişirilir? İşte Püf Noktaları

Enginar Nasıl Pişirilir? İşte Püf Noktaları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Enginar Nasıl Yapılır? İşte Püf Noktaları

 

Enginar, tüketilmek üzere ekilen en eski bitki türlerinden biridir. Enginar bitkisi, papatyagiller familyasında yer alan 50-150 cm boyları arasında olan otsu bir bitkidir.  Doğru pişirilmiş bir enginar yemeği, hem çok lezzetli hem de oldukça faydalıdır. Ayrıca enginar, vücuttaki toksinlerin atılmasına da yardımcı olur.

 

Enginar Yemeği Nasıl Yapılır? Kararmasını Nasıl Önleyebiliriz?

 

Enginar pişirirken dikkat edilmesi gereken en önemli konu kararmasını önlemektir. Bunun için pişme esnasında içine bir dilim limon ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda bu metodu enginarları saklarken de uygulayabilirsiniz. Enginarları, limon suyu ilave edilmiş bir su kabının içerisinde bekletebilirsiniz. Ayrıca enginar satın alırken lifli ve kılçıklı olanları seçmemek için saplarını kontrol edebilirsiniz. Sapı kurumuş, sararmış enginarlar genellikle kılçıklı olur.

 

 

 

Enginar Nasıl Temizlenir?

 

Enginarınızı, kabaca yapraklarını çıkarıp bütün olarak pişirin. Eğer kendiniz soyacaksanız, enginarın sapını pişirmeden hemen önce kırmalısınız. Çünkü sapı kesilmiş bir enginar tazeliğini ve rengini koruyamaz. Ayrıca enginarın saplarını bıçakla keserseniz dibindeki lifleri temizlemeniz mümkün değildir. Bunun için saplarını kesmek yerine kırmayı deneyin. Enginarın saplarını kırdıktan sonra bıçak yardımı ile lifleri temizleyebilirsiniz.

 

Enginar Nasıl Pişirilir?

 

Enginar genellikle bol miktarda kaynar suya atılarak haşlanır. Buharda pişirme, besleyici özelliklerinin büyük bölümünün ve kokusunun korumasını sağlar. Mikrodalga fırında pişirilirse, enginarlar besleyici özelliklerinin büyük bir bölümünü korurken aynı zamanda çok daha kısa sürede pişirilebilir.

 

Enginarları kesinlikle alüminyum ve döküm tencerelerde pişirmemek gerektiğini de unutmayınız.

 

Enginar suyunu çöpe dökmek yerine değerlendirebilirsiniz. Bu suyla çorba yapabilir veya sebze suyu olarak yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Ayrıca enginarın pişip pişmediğini anlamak için bıçak veya çatal gibi keskin bir metali tam ortasına bastırarak kontrol edebilirsiniz. Eğer ki bıçak kolayca batıyorsa enginarınız pişmiş demektir.

 

Sizler için enginar ile hazırlanmış harika bir tarifimiz var; Yumurtalı Enginar! Afiyet olsun :)

 

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim