Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Enginar Nasıl Pişirilir?

Enginar Nasıl Pişirilir?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Karaciğerin en büyük dostu enginar çeşitli garnitürler ve zeytinyağı ile bir araya geldiğinde tadına doyulmaz bir yemeğe dönüşür. Ayrıca çanak halindeki görüntüsüyle de sofraların en süslü sunumlarından biri.

Doğru pişirilmiş bir enginar yemeği, hem çok lezzetli hem de oldukça sağlıklıdır. İyi bir enginar yemeği iyi enginarın seçimi ile başlar. Enginar nasıl seçilir sorusunun cevabı ise saplarında gizlidir. Evet, enginarların lifli ve kılçıklı olanlarını seçmemek için saplarını kontrol edebilirsiniz. Sapı kurumuş, sararmış enginarlar genellikle kılçıklı olur. Detayları bu makalede.

Enginar nasıl pişirilir sorusunun cevabına geçmeden önce enginar pişirmenin ilk aşaması olan enginar temizleme yöntemine de bir başka makalemizden ulaşabilirsiniz.

Dolması, etlisi, salatası, pilavı, püresi, fırınlanmış ve daha pek çok yemeği yapılan enginarı pişirirken dikkat edilmesi gereken en önemli konu kararmasını önlemektir. Bunun için pişme esnasında içine bir dilim limon ekleyebilirsiniz. 

En sağlıklı enginar pişirme yöntemi yapraklarını temizleyip bütün olarak haşlamak veya buharda pişirmektir. Buharda pişirme, besleyici özelliklerinin büyük bölümünün ve kokusunun korumasını sağlar. Haşlama yönteminde ise enginarlar çok daha hızlı bir sürede yenmeye hazır hale gelir.

Peki haşlama yöntemi ile enginar nasıl yapılır? Enginarları uygun şekilde temizleyip saplarını kısalttıktan sonra birkaç damla limon ilave edilmiş içi kaynayan suyun içerisine koyun ve enginarın yaprakları yumuşayana kadar pişirin. Ardından enginarınızı sudan alın ve oda sıcaklığında bir süre soğuttuktan sonra yapraklarını çıkararak afiyetle tüketmeye başlayın. Körpe yapraklarının da yenebildiğini unutmayın. Gelelim enginar pişirmenin püf noktalarına:

  • Enginarları tencerede pişirecekseniz kullanacağınız tencerenin ısıyı eşit dağıtan, ince tabanlı ve mümkünse demir döküm ya da seramik bir tencere olmasına özen gösterin. 
  • Fırında enginarı bütün halde pişirebileceğiniz gibi temizlenmiş haliyle de pişirebilirsiniz. 
  • Tatlandırmak için limon suyu, defne yaprağı, limon, soğan gibi malzemeleri kullanabilirsiniz.
  • Enginarın pişip pişmediğini anlamak için bıçak veya çatal gibi keskin bir metali tam ortasına bastırarak kontrol edebilirsiniz. Eğer ki bıçak kolayca batıyorsa enginarınız pişmiş demektir.
  • Enginar haşlama suyunu çöpe dökmek yerine değerlendirebilirsiniz. Bu suyla çorba yapabilir veya sebze suyu olarak yemeklerinizde kullanabilirsiniz. 

Sıra geldi enginar yemeğini nasıl yapılır sorusunu cevaplamaya! Zeytinyağlı enginar tarifi gurme tarifler köşemizde : )

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim