pix

Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Egzotik Meyveleri Tanıyor Musunuz?

Egzotik Meyveleri Tanıyor Musunuz?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Ananas

Ananasgiller familyasından sıcak ülkelerde yetişen bitki ve onun meyvesidir. Anayurdu Güney Amerika’dır. Meyvesi iri, güzel kokulu ve lezzetlidir. Türkçe adı ile ananas, çam kozalağıyla meyvenin kendi şeklinden dolayı bu adı almıştır. C vitamini bakımından en zengin meyvelerden biridir ve cilt, saç, tırnak sağlığının korunmasından çeşitli hastalıklara karşı vücudun direncinin artırılmasına kadar pek çok noktada etkili bir meyvedir.

Babako (Dağ Papayası)

Vasconcellea stipulata denen bir başka papaya türünün çaprazlanması ile doğal yoldan ortaya çıkmış hibrit bir türdür. Eril çiçeklerin, 5 – 7 santimetrelik uzun sapçıkları vardır. Dişil çiçekler ise nispeten daha geniş, kısa ve tek saplıdır. Yıllık sıcaklık ortalamasının 10 – 25 derece arasında seyrettiği tropikal ve subtropikal alanlarda yetişir.

Papaya

Orta ve Güney Amerika, Afrika ve Uzakdoğu ülkelerinde üretilmektedir. Tadı balkabağına benzer. Potasyum, lif ve kalsiyum içeren oldukça sağlıklı bir meyvedir. Ayrıca gün geçtikçe manavlarda daha fazla rastlamakta olduğumuz bir meyve çeşididir.

Yıldız Meyvesi

Malezya, Filipinler, Tayland, Endonezya gibi Uzakdoğu ülkeleri ve yanı sıra İsrail, Brezilya’da üretimi yapılmaktadır. C vitamini açısından zengin olan olup, C vitamini eksiliğine ve bağışıklı sisteminin güçlenmesine iyi geldiği bilinir.

Hindistan Cevizi

Tropikal bölgelerde yetişir ve meyvesi yenilir. Hindistan cevizi meyvesinin suyu içilir veya mayalanabilir. Ayrıca beyazı yenebilir. Kek ve pasta süslemelerinde kullanılabilir. Hindistan cevizi ağacının boyu 20 metreyi geçmektedir. Hindistan cevizi 7-13 yaşından sonra meyve vermeye başlar. Bütün amino asitleri içeren yüksek kalitede protein içeriğine sahiptir. Potasyum, sodyum, magnezyum, ve kükürt açısından da zengin bir besindir.

Pitaya

Bilimsel anlamda Hylocereus cinsi çeşitli kaktüs türlerinin (tatlı pitaya) olarak adlandırılan meyvesidir. En önemlisi ve yaygın olanı da Hylocereus cinsinden olanlardır. Ancak bu cinsin yanında, dünyada çeşitli halklarca Stenocereus (ekşi pitaya) cinsinden kaktüs türlerinin meyvesi de bu adla bilinmekte ve çeşitli ülkelerde bu türün meyveleri de kültür olarak yetiştirilmektedir. İçerdiği besin ve mineraller itibariyle gözlerin görüş yetisini kuvvetlendirme ve yüksek tansiyonu önleme gibi bir takım özellikleri bulunmaktadır. Ayrıca içerdiği kalsiyum sayesinde güçlü iskelet sistemi ve kemikler için yararlıdır. Elektrolize yardımcı olur ve vücudun nem dengesini kontrol altında tutar.

Çarkıfelek Meyvesi

Çarkıfelek meyvesinin 500 kadar türden oluşan asma ya da sarmaşık tipte bitki cinsi. Bazı türleri yenebilir meyveleri için tropikal bölgelerde ziraati yapılırken, bazıları da çiçeklerinden dolayı bahçe ve kameriye örtü bitkisi olarak kullanılır. Meyvelerinin herhangi bir zararlı etkisi bulunmamakla birlikte, yenebilen meyvelere sahip bütün Passiflora türleri için günde 2 taneden fazla meyvelerinden yenmesi tavsiye edilmemektedir. Zira çok aşırı tüketimi uyku, halsizlik gibi sorunlara neden olabilmektedir. Bununla birlikte meyvelerinin tamamen olgunlaştıktan sonra yenilip toplanması tavsiye edilir.

Dacryodes Edulis

Kısaca Edulis; kavrulmuş, pişmiş, çiğ yenebilir. Bu meyve, pişmiş ete benzer bir dokuya sahiptir. Ayrıca vitamin bakımından zengindir. Çekirdekleri ise keçi koyun için yem olarak kullanılmaktadır. Bazı Afrika ülkelerinde ise geleneksel tıpta kullanmaktadır.

Kaymak Ağacı

Kaymak ağacı, mersingiller familyasından bir bitki türüdür. Brezilya, Paraguay, Uruguay ve Arjantin ana vatanıdır. Meyvesi yeşil renkte ve ceviz büyüklüğündedir. Akraba olduğu Guava ailesi içinde, soğuğa en dayanıklı türlerden biridir çünkü -16 dereceye soğuğa kadar dayanabilir. Çiçeklenme ile hasat arasındaki süre, sıcak ekolojilerde kısalır, serin ekolojilerde uzar. Olgunlaşan meyveler yere dökülür. Bu dönemde veya hemen öncesinde meyveler toplanır, yere dökülen meyveler hemen yenmez. Yaklaşık 2 veya 3 hafta kadar bekletildikten sonra yenilebilir hale gelebilmektedir. Olgunlaşan meyveler hafif yumuşar ve meyve eti krem rengine döner. Meyvenin iç kısmında çekirdek evi açık kahve rengini alır ve jelatine benzer bir görünüm alır. Meyvenin tamamı kabuk dahil yenebilir. Bir meyvede 25 -30 adet tohum bulunur. İyot bakımından zengindir.

Avokado

Avokado meyveleri; küre biçiminde, oval, elips ya da armut gibi eriksi tipli yeşil, kırmızı ya da erguvani renktedir. Eti krem sarı ya da beyazımsıdır. Ağaçlar ancak kısmen kendine verimlidir. Taze olarak tüketilir, ayrıca avokado yemeklerde ve salatalarda da kullanılır. Çok besleyicidir. Tropik iklime sahip bölgeler yanında, subtropikal iklime, don fazla olmaması kaydıyla Akdeniz iklimine sahip çeşitli bölgelerde de yetiştirilir. Bütün sıcak iklimlerde kültüre alınan bitkisi, Akdeniz bölgesinde Antalya’ dan İskenderun’a kadar olan kuşakta yetiştirilebilir. Avokadonun içerdiği bol miktardaki vitamin, bileşen ve mineraller çok geniş bir yelpazede sağlığımıza katkıda bulunmaktadır.

Avokadonun bunca yararından bahsetmişken, Avokadolu Pratik Börek tarifimize de göz atmanızı öneririz.

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim