Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Düdüklü Tencere Kullanımı

Düdüklü Tencere Kullanımı
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Düdüklü tencere kullandığınızda yemeklerinizi hem daha lezzetli ve sağlıklı pişirdiğinizi, hem de enerji tasarrufu yaptığınızı biliyor muydunuz?

Normal bir tencerede yaklaşık 1 saatte pişirdiğiniz yemeği düdüklü tencere ile ortalama 15-20 dakikada pişirebilirsiniz. Ayrıca pişirme süresince kapak kapalı kaldığından yemek kokusu etrafa yayılmaz. Yemeğin besin değeri de daha iyi korunur.

Peki düdüklü tencere normal bir tencereye göre nasıl bu kadar çabuk pişiriyor?

Düdüklü Tencere Nasıl Çalışır?

Düdüklü tencere kabın içindeki buhar basıncını arttırarak, yemeğin sıvı kısmının kaynama noktasını yükseltir. Tencere tamamen kapalı olduğu için, buhar dışarı çıkamaz. Tencere içi sıcaklığı 125 dereceye kadar çıkar ve su kaynama derecesine ulaştığında buharlaşma başlar. Bu buhar kendine yer açabilmek için tencere içerisindeki havayı dışa doğru iter. Tencerenin üstünde bulunan düdük kısmındaki ağırlıklar, buharın dışarı çıkmasını önler ve tencere içindeki buhar basıncı gittikçe artar. İçeride oluşan buhar basıncı tencerenin üzerindeki ağırlığa eşit olduğunda pişirme işlemi başlamış olur.

Düdüklü Tencereyi Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  • Tencereyi gereğinden fazla doldurmayın çünkü bu durum buharın oluşmasına ve dışarı çıkmasına engel olur. Bu nedenle mutlaka tencerede en az 1/3 oranında boş alan kalmasına dikkat edin.
  • Tencereyi ateşe koyup kapağını kapattıktan sonra hava çıkışının sağlanması için düdüğü dik konuma getirin.
  • Düdüklü tencere kullanımı sırasında düdüğü tencere basınç altında bulunduğu süre boyunca açmaya çalışmayın.
  • Düdük ses çıkarmaya başladığında içerideki hava çıkmaya başlar, 30-60 saniye gibi bir süre havanın çıkmasını bekleyin. Sonrasında düdüğü indirip ocağı kısın.
  • Ocağın altını kapattıktan sonra tencereyi ocaktan hemen almayın ve buharının dağılmasını bekleyin. Ocağı kapatmış olsanız bile kaynama ve basınç devam eder. Düdüklü tencereyi buhar basıncı henüz yüksekken açmak tehlikeli durumlar ortaya çıkabilir.
  • Buhar dağıldıktan, yani yaklaşık 10 dakika sonra düdüğü yeniden dik konuma getirin, düdükten havanın tamamen çıkmasını bekleyin.
  • Düdük dik konuma getirildiğinde hızlı ve ani bir buhar çıkışı olacaktır. Buhar çıkışı bittiğinde tencerenizin kapağını açabilirsiniz.

Düdüklü Tencerede Pişirme Süreleri

Düdüklü tencere yemeklerinin pişip pişmediğini kontrol etme şansımız olmadığından dolayı yemeklerin pişme süreleri çok önemlidir. Tencerenize göre değişebilecek bu süreler için aşağıdaki çizelgeyi kılavuz olarak kullanabilirsiniz.

Malzemeler

Dakika

Taze Fasulye

20-25

Kuru fasulye (ıslatılmamış)

30-45

Nohut (ıslatılmamış)

30-45

Yeşil mercimek (ıslatılmamış)

20

Kırmızı mercimek (ıslatılmamış)

3

Buğday (salata için)

10

Buğday (çorba için)

20

Pirinç

6-8

Tavuk (bütün)

15

Tavuk (parçalanmış)

10

Hindi (parçalanmış)

30

Dana biftek

10

Dana haşlama bütün

30

Tas kebabı

10

Dana dil

45-60

Patates (kabuklu)

10

Patates (soyulmuş)

5

Enginar

8

Kereviz (bütün)

10-15

Kereviz (doğranmış)

6

Bezelye

5

Havuç

8-10

Karnabahar

5

Pancar

10

Yaprak sarması

10

Sebze çorbası

8

Balık (beyaz etli)

3

Balık (siyah etli)

7

Mısır

15

Pratik yemek pişirme önerilerimize göz atarak mutfakta geçirdiğiniz süreyi azaltıp sevdiklerinizle daha çok vakit geçirebilirsiniz :)

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim