pix

Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Domates Pişirirken Bilmediğiniz Önemli Bilgiler

Domates Pişirirken Bilmediğiniz Önemli Bilgiler
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Kuşkusuz ki en çok tükettiğimiz sebzelerden birisi de yüksek oranda antioksidana sahip olduğunu bildiğimiz domates. Peki domatesi bu kadar sağlıklı bir sebze haline getiren faktörler neler? Domatesi pişirirken ve tüketirken yararını arttırmak için neler yapmalıyız?

Rafinera sizler için cevaplıyor.

Domatesin faydaları nelerdir?

Domatesin içerisinde sebzelere kırmızı rengini veren, vücudumuz için oldukça önemli ve günlük olarak tüketilmesi uzmanlarca tavsiye edilen “likopen” bileşenleri bulunmaktadır. Antikanserojen etkileri kanıtlanmış karotenoidlerden biri olan likopen, A vitamini benzeri bir yapı göstererek prostat, meme, mide-bağırsak, akciğer ve deri kanseri riskini azaltır, kalp-damar sağlığı için kritik öneme sahiptir. Vücudumuz için gerekli vitamin ve mineraller açısından oldukça zengin bir sebze olan domates, kilo kontrolü sağlamak için tüketilmesi gereken en önemli besinlerdendir.

Pişirirken ve tüketirken nelere dikkat edilmeli?

Önemli antioksidanlardan olan ve beslenme yoluyla almak durumunda olduğumuz likopenin vücudumuza yararı yadsınamaz bir gerçek. Fakat besin öğelerinin miktarı dışında biyoyararlılığının ne kadar olduğu da önem taşıyor. Çünkü bu bileşenlerin vücuda alınma miktarlarıyla vücudumuzda kullanılma miktarları değişiklik gösteriyor. Biyoyararlılık hem beslenme modelinden hem de bireyin yaş ve sağlık durumu özelliklerinden etkilense de domatesin vücudumuza olan biyoyararını arttırmak düşündüğünüz kadar zor değil.

Domatesi pişirmek için gerekli püf noktalar burada:

  • Yemeklerinizde ve salatalarınızda kullanırken kabuklarını soymayın,
  • Yemek içerisinde kullanacaksanız rengini kaybetmesine izin vermeden kısık ateşte pişirin,
  • Tuz yerine metabolizmanızı da hızlandırmaya yardımcı olacak baharatlarla lezzetlendirin,
  • Sızma zeytinyağı gibi doğal yağlardan faydalanın,
  • Isıtma işleminin etkisiyle kullanılabilir likopen miktarını arttırın.

Rafinera’dan sizler için öneriler

  • Kahvaltı belki de günün en önemli öğünüdür. Bizler öğününüzde hafif ısıtılmış ve üzerinde sızma zeytinyağı gezdirilmiş domatese yer vererek güne başlamanızı tavsiye ederiz.
  • Çok tahıllı sandviç ekmeğinizin arasına bol sebze ile birlikte hafif ısıtılmış domates püresi ekleyerek tatlandırabilirsiniz.
  • Türk mutfağının vazgeçilmezi olan domates salçasını kendiniz yaparak sağlıklı şekilde yemeklerinizde bolca değerlendirebilirsiniz.
  • Günlük olarak hafifçe zeytinyağlandırılmış domates suyu içme alışkanlığı edinebilirsiniz.
  • Kepekli organik makarnalarınızı domates soslu olarak tüketebilirsiniz.

Diyetinizde domatese bol bol yer vermeniz gerektiğinden bahsetmişken besin değerlerine bakmamak olmaz tabii ki. Domatesin ve merak ettiğiniz diğer besinlerin kalorilerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim