Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Domates Nasıl Soyulur?

Domates Nasıl Soyulur?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Mutfağımızın olmazsa olmazı, içine eklediğimiz her yemeğe lezzet veren domates aslında bir sebze değil otsu bir bitkinin meyvesidir. Domates vitamin, karbonhidrat, lif ve mineral açısından çok zengin ve şifalı bir bitkidir. Bol antioksidan içeriği, özellikle de likopen sayesinde kanseri bile önlemeye yardımcıdır.

Domatesi kabuğu ile tüketmek, domates kabuğu yüksek miktarda likopen içerdiği için çok daha faydalıdır. Fakat domates kabuğunu soymak da mümkün, hatta böyle tüketmeyi tercih ettiğimiz durumlar da olabiliyor. Bu noktada da akıllara domates nasıl kolay soyulur sorusu gelir.

Kabuğu ince olan domatesleri ezmeden ya da domates etinden kayıp vermeden soymak, doğru teknikleri bilmiyorsanız zor olabilir. İşte size domates kabuğu nasıl kolay soyulur sorusuna cevap niteliğinde 3 kolay yöntem: ateşte ısıtma, sıcak su ve bıçak yöntemleri...

Ateşte ısıtma yönteminde soymak istediğiniz domatesin kabuklarına öncelikle bıçakla derin olmayacak şekilde birkaç çizik atın. Domatesi tutmanızı kolaylaştırmak için çatal gibi bir aparatı domatese geçirerek iki tarafından da destekleyin. Domatesi ocaktaki ateşin üzerine çok yaklaştırmadan 15-20 saniye tutun. Domatesi belirli sürelerde çevirmeyi unutmayın çünkü kolay soyulması için domatesin her yerinin eşit ısınması gerekir. Domatesin kabuğu hafifçe sertleşip buruşmaya başladığında ateşten alın.Bu işlemden sonra kabukların kolayca soyulduğunu göreceksiniz. İşlemi fazla uzatmamaya özen gösterin, aksi takdirde domatesin pişmesine neden olabilirsiniz.

Sıcak su yönteminde önce soyacağınız domatesleri iyice yıkayın. Domatesin dibini (+) şeklinde çok derin olmayacak şekilde çizin. Domatesleri kaynayan suyun içerisine atın ve 1-2 dakika bekleyin. Kabuklar kalkmaya başlayınca domatesleri buzlu suya atıp 1 dakika kadar bekletin. Bu işlem sayesinde domates kabuğu ısı şoku ile yumuşar. Soğuk sudan çıkardıktan sonra daha önceden bıçakla çizik attığınız yerlerden başlayıp domatesleri kolayca soyabilirsiniz.

Bıçak yöntemi diğer iki yöntem kadar etkili olmasa da bazı mutfak ustaları bu yöntemi tercih ediliyor. Domatesi ikiye bölün, kesik yüzeyinin üzerine çevirin. Her bir yarımı tekrar ikiye bölerek domatesi 4 eşit parçaya dilimleyin. Bıçağı domates dilimlerinin uç kısmına, et ile kabuk arasına sokun. Bıçağı ilerleterek, domatesi kabuğundan ayırın.

Domates nasıl soyulur sorusunun cevabından sonra, şimdi de pişirirken ve tüketirken yararını arttırmak için neler yapabileceğimize bakalım mı? Bu sorunun cevabını merak ediyorsanız, domates nasıl pişirilir yazımıza bir göz atmalısınız :)

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim