Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Domates nasıl pişirilir?

Domates nasıl pişirilir?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Mutfağımızda en çok tükettiğimiz sebzelerden birisi de yüksek oranda antioksidana sahip olan domatestir. Peki domatesi bu kadar sağlıklı bir sebze haline getiren diğer faktörler nelerdir? Pişirirken ve tüketirken domatesten aldığımız yararını arttırmak için neler yapmalıyız? Rafinera sizler için cevaplıyor:

Domatesin içindeki en önemli antioksidanlardan birisi de sadece beslenme yoluyla alabildiğimiz likopenindir. Sağlığımıza çok yararlı olan bu antioksidandan en yüksek faydayı sağlamak için domatesi ne kadar tükettiğimiz kadar önemli olan bir diğer detay da domatesi tüketme şeklimizin onun biyoyararlılığına olan etkisidir. Çünkü nerede ise tüm besinlerde o besinin yenilen miktarı ile vücudumuz tarafından kullanılma miktarı birçok faktörden etkilenir ve farklılık gösterir. 

Biyoyararlılık kişinin beslenme modeli, yaş ve sağlık durumu gibi faktörlerden de etkilense de, bazı püf noktalarına dikkat ederek domatesin faydalarını ya da vücudumuza olan biyoyararını arttırmak düşündüğünüz kadar zor değil.

Domatesin biyoyararlılığını arttırmak için püf noktaları:

  • Yemeklerinizde ve salatalarınızda çiğ de kullansanız, yemek içinde de pişirseniz; domates kabuğu soyulmadan tüketildiğinde daha faydalıdır; çünkü domatesin birçok faydalı bileşeni kabuğunda daha yoğundur.
  • Domatesten sızma zeytinyağı gibi doğal yağlarla birlikte faydalanın; doğal bir yağ ile birlikte tüketmek likopenin emilimini arttırır.
  • Domatesi ısıtmak veya pişirmek de likopenin emilimini arttırır; yemek içinde kullanacaksanız domatesi rengini kaybetmesine izin vermeden kısık ateşte pişirin.
  • Domatesi tuz yerine metabolizmanızı da hızlandırmaya yardımcı olacak baharatlarla lezzetlendirin.

Rafinera’dan pratik öneriler:

  • Kahvaltı belki de günün en önemli öğünüdür. Bu öğününüzde hafif ısıtılmış ve üzerinde sızma zeytinyağı gezdirilmiş çeri domatese yer vererek güne başlamanızı tavsiye ederiz.
  • Çok tahıllı ekmekten yapacağınız bir sandviçi içine bol sebze ve hafif ısıtılmış domates püresi ekleyerek tatlandırabilirsiniz.
  • Türk mutfağının vazgeçilmezi olan domates salçasını kendiniz yaparak sağlıklı şekilde yemeklerinizde bolca değerlendirebilirsiniz.
  • Domates suyunun faydalarını da düşünerek, içine çok az zeytinyağı da katılmış bir sebze suyunu da öğünlerinizde değerlendirebilirsiniz.
  • Kepekli organik makarnalarınızı domates soslu olarak tüketebilirsiniz.
  • Salatalarınıza üst malzeme olarak kurutulmuş domates ekleyebilir, günlük almanız gereken lif miktarını da buradan karşılayabilirsiniz.

Diyetinizde domates çeşitlerine bol bol yer vermeniz gerektiğinden bahsetmişken besin değerlerine bakmamak olmaz tabii ki. Domatesin ve merak ettiğiniz diğer besinlerin kalorilerine sitemizden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.  

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim