Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Domates Nasıl Kurutulur?

Domates Nasıl Kurutulur?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Sebze ve meyveleri lezzetlerinin en üst seviyede olduğu dönemlerde yani tam mevsimlerinde alıp kurutarak diğer mevsimlerde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Yazın gözde meyvelerinden biri olan domatesi de kurutarak kışın yemeklerinizde ve salatalarınızda değerlendirebilirsiniz. Peki evde domates nasıl kurutulur? Tamamen doğal yollarla evde domates kurutmanın iki yöntemi bulunmaktadır: güneşte kurutma yöntemi ve fırında kurutma yöntemi.

Güneşte domates kurutma yöntemi sadece yazın en sıcak dönemde uygulanabilir. Ancak yaz mevsimi ürünü olan domatesler genellikle bu dönemde çok suludur. Sulu domatesler kurutma işlemi için pek uygun olmadığından küçük, sert ve diri domatesler kullanmaya özen gösterin. Salçalık domatesler daha az su içerdiğinden dolayı kurutma için en ideal seçim olacaktır.

Seçtiğiniz domatesleri ortadan ikiye bölün. Sulu kısmı yukarıda kalacak şekilde tel bir ızgaraya ya da tepsiye dizin. Domatesleri tel ızgaraya dizerseniz, domates suyunun aşağıya akıp domatesin bozulmadan kurumasını sağlayabilirsiniz. Eğer tel ızgaranız yoksa ve domatesleri tepsiye dizdiyseniz tepsiye dökülen domates sularını muhakkak silmeniz gerekir. Domates kurutma işleminde dilerseniz dizdiğiniz domateslerin üzerine bir miktar toz şeker, kaya tuzu veya isteğe göre kekik, fesleğen vb. baharatlar ekleyebilirsiniz. Bir haftanın sonunda kuru domatesleriniz hazır!

Fırında domates kurutma yöntemi ise yılın her ayı yapılabilir. Domatesleri ortadan ikiye bölüp çekirdekli kısımlarını tuzlayın. Fırının ızgara teline domateslerin kesik kısmı yukarı bakacak şekilde dizin. Kurutma işlemi için fırının sıcaklığını 150 dereceye getirin ve domatesleri 3 saat pişirin. Yavaş yavaş kurutmak isterseniz de fırın sıcaklığını 60 dereceye ayarlayarak yaklaşık 8 ile 10 saatte domatesleri kurutabilirsiniz. 

Pişirme aşaması boyunca domateslerinizi ara ara kontrol edin. Bazı domates parçaları daha önce kuruyabilirken etli domatesler daha geç kuruyabilir. Erken kuruyan domatesleri fırından daha önce çıkarmanız gerekir. Domatesleri renkleri kararmadan fırından çıkartmayı unutmayın!

Peki kuru domatesler nasıl saklanmalı? Domates kurusunu daha uzun süre saklamak için, ağzı kapalı ve hava almayan bir kavanoza koyup kuru ve serin yerde bekletmeniz gerekir. 

Ayrıca kışlık domateslerinizi zeytinyağı içinde, birkaç diş sarımsak ile bir kavanoza yerleştirip, kapağını sıkıca kapatıp serin bir yerde saklayabilirsiniz. 

Yaz domateslerini kışa hazırlamanın diğer bir yolu ise salçasını yapmak. Eğer daha önce hiç salça yapmadıysanız korkmayın! Çünkü ilk kez salça yapacaklar için önerilerimiz var :)

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim