Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Domates Nasıl Kolay Soyulur?

Domates Nasıl Kolay Soyulur?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Mutfağımızda eksik olmayan ve hemen hemen her yemeğimize giren, sebze olarak bilinen domates, aslında anavatanı Güney ve Orta Amerika olan otsu bir bitkinin meyvesidir. Vitamin, karbonhidrat, lif ve mineral açısından zengin olan domatesin en önemli etkisi kanseri önlemesi olarak bilinmektedir.

Likopen çok güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Domatesi, yüksek miktarda likopen içermesinden dolayı kabuğuyla tüketmek oldukça faydalıdır. Domatesin sahip olduğu vitaminlerin çoğu kabuk kısmında bulunsa da kabuğunu soyarak tüketmeyi tercih ettiğimiz durumlar da olabiliyor.

Kabuğu ince olan domatesleri, ezmeden ya da domates etinden kayıp vermeden soymak zor olabilir. Ancak domates soymanın da çeşitli pratik yöntemleri var tabi ki :)

İşte size domates kabuğunu soymak için 3 yöntem:

Ateşte Isıtma Yöntemi

  • Soymak istediğiniz domatesin kabuklarına öncelikle bıçakla derin olmayacak şekilde bir kaç çizik atın.
  • Domatesi tutmanızı kolaylaştırmak için çatal gibi bir aparatı domatese geçirerek iki tarafından da destekleyin.
  • Ocaktaki ateşin üzerine çok yaklaştırmadan hafifçe tutun.
  • Domatesi belirli sürelerde çevirmeyi unutmayın çünkü kolay soyulması için domatesin her yerinin ısıyı aynı şekilde alması gerekir.
  • Domatesin kabuğu hafifçe sertleşip buruşmaya başladığında ateşten alın.

Kabukların kolayca soyulduğunu göreceksiniz. Bu işlemi toplam 15-20 saniye kadar sürdürün eğer süreyi uzatırsanız domatesin pişmesine neden olabilirsiniz.

Sıcak Su Yöntemi

  • Önce soyacağınız domatesleri iyice yıkayın.
  • Domatesin dibini (+) şeklinde çok derin olmayacak şekilde çizin.
  • Domatesleri kaynayan suyun içerisine atın. Kabuklar kalkmaya başlayınca (1-2 dakika içinde) domatesleri sıcak sudan alıp buzlu suya atıp 1 dakika kadar bekletin.

Bu işlem sayesinde domatesin kabukları yumuşamış olur, dolayısıyla kabukların soyulması kolaylaşır. Soğuk sudan çıkardıktan sonra daha önceden bıçakla çizik attığınız yerlerden başlayıp domatesleri kolayca soyabilirsiniz.

Bıçak Yöntemi

Bu yöntem diğer iki yöntem kadar etkili olmasa da tercih ediliyor. Domatesi ikiye bölün, sonra ters yönde çevirin ve ikiye keserek 4 eşit parçaya dilimleyin. Bıçağı domatesin uç kısmına, et ile kabuk arasına sokun. Bıçağı ilerleterek, domatesi kabuğundan ayırın.

Domatesi pişirirken ve tüketirken yararını arttırmak için neler yapmalıyız? Pişen domates nasıl daha faydalı? bunların cevabına domates pişirirken bilmediğimiz önemli bilgiler yazımızdan ulaşabilirsiniz :)

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim