Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Domates Konservesi Nasıl Yapılır?

Domates Konservesi Nasıl Yapılır?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Domates yaz sebzelerinin en lezzetlisi, yemeklerimizin de olmazsa olmazıdır. Tabi ki domatesi tam mevsiminde, yani yaz aylarında tüketmek en sağlıklı ve en doğru seçim. Ama kışın da bu lezzetten mahrum kalmamak için domates konservesi yapabiliriz. 

Kışlık domatesin evlerde bu şekilde hazırlanması hem ekonomik, hem de sağlığınız açısından son derece faydalıdır. Her şeyden önce evimizde yaptığınız domates konserveleri katkısız olduğundan emin oluruz. 

Domates konservesi nasıl yapılır?

Domatesleri iyice yıkayın. Kabuklarıyla birlikte mutfak robotundan geçirin ve derin geniş bir tencereye alın. İri doğranmış biberleri ekleyin. Orta ateşte kaynayıncaya kadar pişirin. Kaynamaya başladıktan sonra altını kısın ve 15 dakika daha pişirin. Hazırladığınız karışımı sıcakken bir kepçe yardımıyla kavanozlara hiç boşluk kalmayacak şekilde paylaştırın. Her bir domates konservesi için bir çay kaşığı tuzu üzerine serpin ve kapağını örtün. Konservenin bozulmaması için kavanozu sıkıca kapatmanız önemlidir. Kapaklarını kapadıktan sonra kavanozları ters çevirin. Üzerlerine bir havlu ile örterek 1 gün bekletin. Daha sonra kavanozları tekrar çevirerek serin bir yerde muhafaza edin.

 
 

Domates konservesi hazırlamanın püf noktaları:

  • Domates konservesi yaparken etli, çekirdeği az, küçük ya da orta boy domatesleri kullanırsanız en iyi sonucu alırsınız. 
  • Konserve yaparken her zaman cam kavanoz kullanın ve mutlaka yeni kavanoz kapaklarını tercih edin.
  • Kavanozları hiçbir zaman tamamen doldurmayın. Konservenin dayanma süresini artırmak amacıyla 1/5′ini boş bırakın.
  • Konservelerinizi ara ara kontrol ederek, kullanmadan önce bozulmadıklarından emin olmalısınız.

Domates konservesinin bozulduğu nasıl anlaşılır?

Domates konservelerinizin üzerinde beyaz pamuk görünümlü mantarlar oluşmaya başladıysa konserveniz de bozulmaya başlamış demektir. 

Konservenizin kapağında hafif bir şişme, tümseklik oluşması da hava aldığının göstergesidir. Hava alan domates konserveniz bozulmaya başlar. Konserve nasıl yapılır sorusunun cevabı konserve yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir konulu blog yazımızda :)

 

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim