pix

Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Diyet Kek Nasıl Yapılır?

Diyet Kek Nasıl Yapılır?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim
DİYET KEK NASIL YAPILIR?
 
 
Diyet yaparken en hassas olduğumuz yiyecekler kek, pasta türü kilo almamıza sebep olanlardır. Diyet programınızın bozulmasına da neden olan bu hamur işlerini diyete uygun hale getirerek tüketmeniz, kendinize tamamen yasaklamanızdan çok daha doğru bir çözüm olacaktır. Diyetinize sadık kalarak yiyebileceğiniz, hem lezzetli hem de kilo aldırmayan birçok diyet kek alternatifi mevcuttur. Şekersiz çay ya da kahvelerinizin yanında keyifle tüketebileceğiniz bu kekler ile diyet listenizi tehlikeye atmamış olacaksınız. Elbette her yiyecekte olduğu gibi diyet kek tüketiminde de porsiyon kontrolü oldukça önemlidir.
 
Diyet Kek Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler;
 
- Hazırlık aşamasında malzemelerin doğru ve ölçülü olmasına dikkat etmeli, kekinizin lezzetli olması ve kilo aldırmaması açısından bu malzemelerin seçimine özen göstermelisiniz. 
 
 
-Malzeme seçimi kekinizin diyet olmasını sağlayan en önemli etkendir. Diyet kek yapımında ana malzememiz ise undur. Fakat bildiğiniz gibi beyaz un yerine lif oranı yüksek, daha uzun süre tok tutan tam buğday unu, kepekli un, siyez unu veya un haline getirilmiş yulaf tercih etmelisiniz.
 
- Şeker yerine doğal pekmez, bitter çikolata, kakao, hurma, kuru incir, yaban mersini, kuru üzüm veya muz seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Ortaya çıkan sonuca inanamayacaksınız :)
 
- Fırın ısısının iyi ayarlanmış olduğuna dikkat etmelisiniz aksi takdirde hamurunuz kabarmayacaktır.
 
- Kek piştikten sonra kalıba yapışmaması için orta ısıda 40-45 dakika boyunca pişirmelisiniz.
 
- Kek pişerken fırının kapağını çok sık açmamanız gerekir. Piştiğini anlamak için ortasına kürdan veya bıçak batırabilirsiniz. Eğer hamur bulaşmamışsa kekiniz pişmiş demektir.
 
- Kekin parçalanmaması için fırından çıkarttıktan sonra bir süre kalıpta bekletmelisiniz. 
 
Diyetinize zarar vermeyecek, aksine sağlık katacak bir çok sağlıklı tarif alternatifine Gurme Tarifler köşemizden ulaşabilirsiniz.
 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim