Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Diyet Kek Nasıl Yapılır?

Diyet Kek Nasıl Yapılır?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Diyet sürecinde en özlediğimiz yiyecekler, kilo vermemizi engelleyecekleri korkusu ile uzak durduğumuz kek, pasta, poğaça türü hamur işleridir.

Haksız değilsiniz, yüksek kalorili bu tip yiyecekler diyet programınızın bozulmasına neden olabilir. Sağlıklı bir kilo kaybı için bu tür hamur işlerini diyete uygun hale getirerek tüketmeniz ise, kendinize tamamen yasaklamanızdan çok daha doğru bir çözümdür.

Diyetinize sadık kalarak yiyebileceğiniz, hem lezzetli hem de kilo aldırmayan birçok diyet tatlı var. Şekersiz çay ya da kahvelerinizin yanında keyifle tüketebileceğiniz diyet kek gibi alternatifler ilk aklımıza gelenler. Tabii ki her yiyecekte olduğu gibi diyet kek tüketiminde de porsiyon kontrolünün önemini hatırlatmakta fayda var.

Diyet kek yaparken dikkat edilmesi gerekenler:

  • Tüm diyet tatlı tarifleri için geçerli olan bir detay, hazırlık aşamasında malzemelerin doğru ve ölçülü olmasına dikkat etmektir. Malzeme seçimi kekinizin diyet olmasını sağlayan en önemli etkendir.
  • Hamur işi tariflerinde ana malzeme genelde beyaz undur. Beyaz un kalorisi yüksek bir besindir. Beyaz un yerine lif oranı çok daha yüksek, daha uzun süre tok tutan tam buğday unu, kepekli un, siyez unu veya un haline getirilmiş yulaf tercih edebilirsiniz.
  • Diyet bir tarifte dikkat etmeniz gereken ikinci detay da şeker. Şeker yerine doğal pekmez, bitter çikolata, kakao, hurma, kuru incir, yaban mersini, kuru üzüm veya muz seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Stevia gibi doğal tatlandırıcılar da alternatifler arasında.

  • Gerçek bir diyet kek tarifi için en dikkat etmeniz gereken detay ise içerdiği yağ. Kullanmanız gereken yağı yarı yarıya azaltmayı deneyin. Kullandıklarınızın da zeytinyağı gibi faydalı yağlar olmasına özen gösterin. Bazı tariflerde yağ yerine yoğurt kullanmak da mümkün.

Kilo verme sürecinize zarar vermeyecek, aksine sağlık katacak ilk diyet kek önerisi bizden! Kuru üzümlü diyet kek tarifimizin tadına doyamayacaksınız :)

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim