Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Diyet Hamur İşleri Nasıl Yapılır?

Diyet Hamur İşleri Nasıl Yapılır?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Hamur işlerini neredeyse herkes severek tüketir. Çay, kahve ve diğer meşrubatların yanında keyifle tükettiğimiz tatlı veya tuzlu hamur işleri maalesef kilo aldırmayan yemekler arasında sayılmazlar; çünkü genellikle kalorileri oldukça yüksektir. 

Bu nedenle fazla hamur işi tüketimi uzun vadede fazla kilolara ve çeşitli sağlık problemlerine davetiye çıkarır. Ancak sevdiğimiz hamur işlerini kilo aldırmayan yiyeceklere dönüştürmek için çaba göstererek bu durumdan biraz olsun kaçınabiliriz. 

Hem lezzetli hamur işleri yapıp hem de kilo almamak mümkün mü?

Kolay değil tabi ama mümkün. Diyet hamur işleri yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta tarifin içindeki yağları, şekerleri, tatlandırıcı ve şurupları mümkün olduğunca azaltmak veya tamamen elimine etmektir.

Örneğin muffin, kek, turta, pasta gibi tatlı hamur işlerini hazırlamayı seviyorsanız ve kilo alacağım diye endişeli iseniz; hedefiniz reçete içindeki yağ ve katılacak ekstra şekeri en aza indirmek olmalıdır.

Çok şanslısınız çünkü sizler için Rafinera mutfağından tatlı hamur işleriniz için bir öneri hazırladık:

Tatlı hamur işlerinde yağ ve şekeri nasıl azaltabiliriz?

Reçete içindeki yağ ve ekstra şeker yerine meyve kullanarak… Kullanacağınız meyveler hem tariflerinize yağın sağladığı dokuyu verir, hem de içerdikleri doğal şeker sayesinde ilave şeker kullanımını da azaltır. Tariflerinizin çeşidine göre meyve püresi veya kuru meyveler kullanabilirsiniz.

Biz bu önerilerimizde size örnek olması için elmayı tercih ettik. Hamur işlerinde elma kullanarak kalori miktarını nasıl düşürebiliriz?

  • 3 orta boy olgun elma ile hazırlayacağınız elma püresi reçetedeki ortalama 50 gr yağın ve 50 gr ilave şekerin yerine geçer.
  • Eğer pişmiş elma püresi kullanmak istiyorsanız tatlı elma kullanmanız gerekiyor.
  • Elmaların kabuklarını soymadan dilimleyin ve çekirdeklerini çıkarın. Elma kabukları tarifinizin glisemik endeksini dengeleyecektir.
  • Elmaları çok az su ile iyice yumuşayana kadar pişirin.
  • Tatlandırmak isterseniz az miktarda tarçın kullanabilirsiniz, aroması ile elma pürenize lezzet katacaktır.

Yaptığınız tüm elma püresinin hepsini tatlı hamur işlerinde kullanmak istemezseniz, size çok hoşunuza gidecek bir saklama önerimiz de var. Hazırladığınız elma püresini daha sonra kullanmak üzere isterseniz konserve yöntemi ile ya da dondurarak buzluğunuzda muhafaza edebilirsiniz.

Gurme tarifleri köşesinde yer verdiğimiz, diyet hamur işleri tariflerinden biri olan kuru üzümlü diyet kek tarifini denediniz mi?

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim