Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Deniz börülcesi nasıl hazırlanır?

Deniz börülcesi nasıl hazırlanır?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Deniz börülcesi, ıspanakgiller familyasına ait bir bitkidir. Deniz yosunu da olarak bilinen deniz börülcesi sanıldığı gibi denizde değil denize kıyısı olan bölgelerde yetişir. Denizin gel git yapmasıyla su çekilir ve bu alanlarda deniz börülcesi yetişir.

Deniz yosunu olarak da bilinen deniz börülcesi, antioksidan bakımından oldukça zengin bir besindir. Denizdeki sodyum, iyot, potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor, kükürt, demir, çinko ve bakır gibi birçok minerali içinde barındırır. Vücudunuzu zinde tutmaya yardımcı olması deniz börülcesi faydaları arasındadır.Bu yüzden de sıklıkla tüketilmesi önerilir.

Temizlenmesi çoğu zaman zor gibi görünse de aslında yalnızca birkaç püf noktasına dikkat ederek kolayca deniz börülcesi hazırlayabilirsiniz.

Deniz börülcesini haşlamadan önce köklerini yıkayın. İçerisine yarım paket kabartma tozu ve su koyduğunuz bir tencereye atın. Deniz börülcesinin kendiliğinden tuzlu olması sebebiyle haşlama suyuna tuz atmamalısınız. 10-15 dakika haşladıktan sonra, deniz börülcelerini tencereden alın ve önceden hazırladığınız içi buz dolu kaba koyun. Bu şoklama işlemi ile börülcelerinizin diri kalmasını sağlamış olursunuz. Yaklaşık olarak 2-3 dakika içi buz dolu kapta beklettikten sonra, artık en zahmetli görünen kısma geçebilirsiniz demektir.

Haşlanmış deniz börülcesini bir kesme tahtasının üzerine alın ve isterseniz tek tek, isterseniz çoklu olarak elinize alıp, sol elinizle tutup, sağ elinizin işaret ve baş parmağı arasına sıkıştırarak kök kısmından yukarıya doğru çekin. Böylece kök ve börülce birbirlerinden kolayca ayrılmış olacaklar. Sapı uzun olan börülceleri tercih etmeniz, işlemi daha da kolaylaştıracaktır.

Sarımsağı deniz börülcesinin sosuna bu işlemlerden sonra eklemelisiniz. Böylelikle sarımsağın baskın tadının deniz börülcesinin önüne geçmesini engellemiş olursunuz.

Sağlıklı bir bedene sahip olmak elbette sağlıklı ve dengeli beslenmekten geçiyor. Pratik pişirme önerilerimize göz atmadan mutfağınıza geçmeyin!

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim