Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Deniz Börülcesi Ayıklama ve Pişirme Yöntemi

Deniz Börülcesi Ayıklama ve Pişirme Yöntemi
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Deniz börülcesi, ıspanakgiller familyasına ait bir bitkidir. Deniz yosunu da olarak bilinen deniz börülcesi sanıldığı gibi denizde değil denize kıyısı olan bölgelerde yetişir. Denizin gel git yapmasıyla su çekilir ve bu alanlarda deniz börülcesi yetişir.

Deniz Börülcesi Neden Tüketilmeli?

Deniz yosunu olarak da bilinen deniz börülcesi, antioksidan bakımından oldukça zengin bir besindir. Denizdeki sodyum, iyot, potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor, kükürt, demir, çinko ve bakır gibi birçok minerali içinde barındırır. Vücudunuzu zinde tutmaya yardımcı olur. Bu yüzden de sıklıkla tüketilmesi önerilir. Ancak çoğu zaman temizlenmesi zor gibi görünse de oldukça kolay bir işlemdir. Yalnızca birkaç püf noktasına ihtiyacınız var.

Deniz Börülcesi Haşlarken:

Deniz börülcesinin köklerini yıkayın. İçerisine yarım paket kabartma tozu ve kabuğuyla birlikte koyduğunuz 2-3 diş sarımsağı tencereye atın. Sarımsağı daha sonra sosuna eklemelisiniz. Böylelikle sarımsağın baskın tadının deniz börülcesinin önüne geçmesini engellemiş olursunuz. Bu arada deniz börülcesinin kendiliğinden tuzlu olması sebebiyle haşlama suyuna tuz atmamalısınız. 10-15 dakika haşladıktan sonra, deniz börülcelerini tencereden alın ve önceden hazırladığınız içi buz dolu kaba koyun. Bu şoklama işlemi ile börülcelerinizin diri kalmasını sağlamış olursunuz. Yaklaşık olarak 2-3 dakika içi buz dolu kapta beklettikten sonra, artık en zahmetli görünen kısma geçebilirsiniz demektir.

Deniz Börülcesi Ayıklarken:

Haşlanmış deniz börülcelerini bir kesme tahtasının üzerine alın ve isterseniz tek tek, isterseniz çoklu olarak elinize alıp, sol elinizle tutup, sağ elinizin işaret ve baş parmağı arasına sıkıştırarak kök kısmından yukarıya doğru çekin. Böylece kök ve börülce birbirlerinden kolayca ayrılmış olacaklar. Sapı uzun olan börülceleri tercih etmeniz, işlemi daha da kolaylaştıracaktır.

Sağlıklı bir bedene sahip olmak elbette sağlıklı ve dengeli beslenmekten geçiyor. Pratik pişirme önerilerimize göz atmadan mutfağınıza geçmeyin!

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim