Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Daha az yağ ile daha düşük kalorili yemek yapmak mümkün!

Daha az yağ ile daha düşük kalorili yemek yapmak mümkün!
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Hazırladığınız yemeklerinizi sadece yağ ve soslar ile daha lezzetli ve zengin hale getirebileceğinizi düşünmemelisiniz. Rahatlıkla bulabileceğiniz sebzeler ve baharatlarla da damak tadınıza uygun, leziz, hem de az yağlı yemekler yapabilirsiniz. 

Örneğin çorbalarda ve soslarda genelde hazır krema kullanırız. Bunun yerine az yağlı süt kullanarak da aynı lezzeti yakalayabileceğinizi biliyor muydunuz?

Yemeklerinizde kullanmanız için doğru yağ ekleme ölçüsü nedir?

  • Sebzeler oldukça fazla yağ çekebilirler. Bu nedenle sebze yemeği yaparken, 1 kg sebzeye en fazla 2 yemek kaşığı sıvı yağ eklemelisiniz.
  • Sadece kilo verme sürecinizde değil, mutfağınızda hiçbir zaman katı yağ kullanmamanızı tavsiye ederiz.
  • Eğer sebze yemeğinizde et kullanacaksanız, etin kendi yağını kullanabilirsiniz, ekstra yağ ilave etmenize gerek olmayabilir.

Peki yağdan kaçınmak için ideal pişirme yöntemleri nelerdir?

  • Yiyeceklerinizi yağda kızartmak ya da kavurmak yerine; haşlama, fırınlama, ızgara yöntemlerini tercih etmeniz, daha yağsız yemekler yapmanızı sağlar.
  • Sofralarımızın en alıştığımız lezzetlerinden biri olan patates kızartması yerine, patatesi fırında bir miktar süt ile pişirmeyi deneyebilirsiniz.
  • Fırında pişirdiğiniz yemeklerinizin tepsiye yapışmaması için yağ kullanmak yerine yağlı kağıt kullanabilirsiniz.
  • Izgara sadece etler ve balıklar için değil, sebzeleriniz için de mükemmel bir yöntemdir.
  • Yemeğimi mutlaka tavada pişirmek isterim derseniz de yağ yerine az miktarda su kullanabilirsiniz.
  • Tavuk yemekleriniz için haşlama yöntemini kullanmayı tercih ederseniz, tavuklarınızı haşladıktan sonra, haşladığınız suyun üzerinde oluşan yağı sebze yemeklerinizde ya da çorbalarınızda aroma vermek için kullanabilirsiniz.

Zayıflamak için daha az yağlı düşük kalori besinler mi tüketiyorsunuz? Fazla miktarda alınan yağlı ve şekerli besinlerin beyinde de büyük hasarlara sebep olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yağlı ve şekerli besinler beynimizi nasıl etkiliyor konulu blog yazımızda :)

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim