Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Çimlendirme Nedir? Filizlendirme Nedir? Nasıl Yapılır?

Çimlendirme Nedir? Filizlendirme Nedir? Nasıl Yapılır?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Filizlendirilmiş gıdalar mutfaklarımızda hak ettikleri yeri almaya başladılar. Bunun en büyük sebebi tohumların filizlendiklerinde besin değerlerinin ve biyoyararlılıklarının kat kat artması. Filizler ayrıca tohumlara göre düşük kaloriliye sahiptirler, kolay hazmedilirler ve çabuk pişerler.

Evde kolayca yapabileceğiniz filizlendirme, diğer adı ile çimlendirme nedir, nasıl yapılır gelin beraber inceleyelim.

Filizlendirme nedir?

Tohumlar onları suda tohumları beklettiğimizde ya da ısı ve oksijen oranı doğru bir ortamda dinlendirdiğimizde uyanırlar. Tohum üzerindeki koruyucu kabuk çatlatır ve filize dönüşür. Bu işleme tohum çimlendirme veya filizlendirme denir.

Çimlendirmenin faydaları nelerdir?

Baklagil ve tahıllar çimlendiklerinde vitamin, mineral ve enzim değerleri 8 kata kadar artar. Oluşan filizlerin besin değerleri çok zengindir. Proteinleri amino asitlere ayrılmıştır, vücutta çok verimli ve kolay sindirilir. Karbonhidrat ve yağları da daha kolay hazmedilir. Düzenli olarak tüketilmeleri sindirim ve bağışıklık sistemlerine çok faydalıdır. Filizleri tüketmek vücudu daha alkali hale getirir. İçerdikleri yoğun lif de uzun süre tokluk sağlar.

Hangi tohumlar çimlendirmeye uygundur?

Bütün baklagiller ve tahıllar başta olmak üzere kinoa, ay çekirdeği, kabak çekirdeği, turp, brokoli, soya filizi gibi bitkilerin tohumlarında çimlendirme uygulanabilir. Çimlendirilecek tohum herhangi bir işlemden geçmemiş olmalıdır.

Filizlendirme nasıl yapılır?

  • Tohumları temiz bir tülbentle birkaç kat sarıp geniş bir kaba alın.
  • Üzerlerine su ekleyerek bir gece boyunca bekletin.
  • Şişen tohumları ertesi gün sudan çıkarıp küçük bir kabın içerisine yerleştirin.
  • Kabı direkt güneş ışığı almayan soğuk olmayan bir ortamda muhafaza edin.
  • Tülbenti sürekli nemli tutun, tohumların kurumamasına dikkat edin.
  • Tohumlar cinsine göre 3-5 gün arasında filizlenir.
  • Filizler tohumun boyuna ulaştığı veya 1 cm uzadığında tüketilmeye hazırdır.

Çimlendirilmiş gıdalar nasıl kullanılır?

Filizleri bol suyla yıkamayıp süzdükten sonra çiğ olarak ya da buharda pişirerek tüketebilirsiniz. Salatalarda, sandviçlerde ve çorbalarda kullanabilirsiniz. Filizlendirdiğiniz buğday çimini ise suyunu sıkarak faydalı bir içeceğe dönüştürebilirsiniz.

Filizleri tüketmeye günde yarım avuçla başlayıp miktarını yavaş yavaş arttırmanızı öneririz. Yoğun lif içermelerinden dolayı başlangıçta hazmetmekte zorlanabilirsiniz.

Çimlendirme evde patates yetiştirirken de uygulanması gereken bir yöntemdir. Detaylar evde patates nasıl yetiştirilir konulu blog yazımızda :)

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim