pix

Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Çimlendirme - Filizlendirme Nedir? Nasıl Yapılır?

Çimlendirme - Filizlendirme Nedir? Nasıl Yapılır?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

İlk kez Çinliler tarafından uygulanan, filizlendirme olarak da bilinen çimlendirme tarihin çok eski dönemlerine dayanan bir yöntemdir. Çimlendirme, baklagil ve tahıl grubu gıdaların besin değerini arttırmada en pratik ve en hızlı sonuç veren bir yoldur.

Baklagil ve tahıl grubu gıdaları filizlendirerek vitamin içeriklerini yaklaşık 8 katına kadar arttırmak mümkün olabiliyor. Çünkü tohumlar çimlendirildiğinde bileşimlerindeki vitamin, mineral ve enzim değerleri de büyük oranda artıyor. Aynı zamanda evde çimlendirilen filizler, tohumlara göre daha düşük kaloriliye sahiptirler, kolay hazmedilirler ve çok daha çabuk pişerler.

Evde kolayca uygulayabileceğiniz çimlendirme yöntemi nedir, nasıl yapılır gelin beraber bakalım :)

Çimlendirme / Filizlendirme Nedir?

Isı ve oksijenin yeterli miktarda olduğu suda tohumları beklettiğimizde, tohumun içerisinde bulunan protein, karbonhidrat ve lipit gibi maddelerin değişime uğrayarak tohum üzerindeki koruyucu kabuğu çatlatıp filiz vermeye başlamasına çimlendirme / filizlendirme denir.

Suda bekletilen baklagil ve tahıl grubu gıdaların oluşan filizleri çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir.

Hangi Tohumlar Çimlendirmeye Uygun?

Bütün buğday, fasulye, soya, nohut gibi kabuklu baklagiller; yonca, arpa gibi tahıllar başta olmak üzere kinoa, ay çekirdeği, kabak çekirdeği, turp, brokoli gibi tohumlar da çimlendirme uygulanabilir. Burada önemli nokta çimlendirme yapılacak tohum ya da bitkinin herhangi bir işlemden geçmemiş olmasıdır.

Çimlendirme Nasıl Yapılır?

Tohumları, çimlendirmek için uygun koşulları sağlamak gerekiyor. Bunun için de yüksek neme, çimlendireceğiniz baklagil veya tahıl grubu gıdaların kabuklu olmasına ve sıcaklığa ihtiyacınız olacak. Sıcak bir alanda, nem oranına dikkat ederek her türlü bitkiyi çimlendirebilirsiniz.

  • Çimlendirmek istediğiniz tohumu birkaç kat olacak şekilde temiz bir tülbente sarın.
  • Sardığınız tohumları geniş bir kaba alın ve üzerine taze su ekleyin. Bu kabın içerisinde tohumları bir gece boyunca bekletin.
  • Ertesi gün şişen tohumları sudan çıkarıp küçük bir kabın içerisine yerleştirin.
  • Bu aşamada tohumları direkt olarak güneş ışığı almayan karanlık bir yerde muhafaza edin.
  • Ortam sıcaklığının düşük olması filiz çıkartma süresini geciktirir. Bu nedenle evinizin soğuk olmayan bir bölümünde, örneğin kalorifer peteğinin altında ya da yakınlarında bekletebilirsiniz.
  • Çimlendirmenin püf noktası tohumları sürekli nemli tutmaktır. Tülbentin dolayısıyla tohumların kurumamasına dikkat edin.
  • Tülbentin kuruduğunu düşündüğünüz takdirde 1-2 günde bir tülbenti ıslatın.
  • Her bitkinin filiz çıkartma süresi farklıdır. Tohumun cinsine göre 3 ile 5 gün arasında filizlenme gerçekleşir.
  • Filizler tohumun boyuna ulaştığı veya 0,5 -1 cm olduğu zaman kullanabilir, tohumu ve filizi birlikte tüketebilirsiniz.
  • Eğer tohumları toğrağa ekmek isterseniz, tohumdan 0,5 -1 cm uzunluğunda çıkan filiz boyu yeterli olacaktır. Filiz boyunun fazla uzun olması, ekim esnasında filizin kırılmasına ve verim alınamamasına neden olabilir.

Çimlendirmenin Sağlık İçin Faydaları Nelerdir?

Çimlendirme işlemi sonrasında oluşan yenilebilir filizlerin besin değerleri; vitamin, mineral, protein, enzim, lif ve diğer bileşikler bakımından çok zengindir. A, B, C ve E vitaminleri içerirler ve bu vitamin içerikleri tohumlarına göre 8 kat daha fazladır. Filizlerin proteinleri amino asitlere ayrılmış olduğundan midede parçalanmak zorunda kalmaz. Filizlerin içindeki karbonhidrat ve yağlar daha kolay hazmedilir. Filizlendirilmiş tohumların düzenli olarak tüketilmesi sindirim sistemi, bağışıklık sistemi ve genel sağlık açısından çok faydalıdır. Ayrıca bu filizleri tüketmek vücudu daha alkali hale getirir.

Çimlendirilmiş Gıdalar Nasıl Kullanılır?

Çimlendirilmiş tohumları yemeden önce bol suyla yıkamaya ve suyunun iyice süzülmesine çok dikkat edin. Çiğ olarak ya da buharda kısa bir süre pişirerek tüketebilirsiniz. Salatalarda, sandviçlerde ve çorbalarda kullanabilirsiniz.

Filizlendirilmiş tohumları yemeye günde yarım avuçla başlayıp miktarını yavaş yavaş arttırabilirisiniz. Yoğun lif içermelerinden dolayı başlangıçta hazmetmesi zor gelebilir. Ara öğün niyetine de yiyebilirsiniz, tok tutucu özelliği vardır.

Sağlıklı beslenmede en önemli noktalardan biri ara öğünlerdir. Masa başında çalışıyorsanız ve ara öğünlerinizi hep kaçırıyorsanız yazımız siz çok faydalı olacak :)

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim