Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Çilek Reçeli Nasıl Yapılır?

Çilek Reçeli Nasıl Yapılır?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Çileğin ne kadar sağlıklı bir meyve olduğunu çileğin faydaları konulu yazımızda ele almıştık. Şimdiki konumuz ise evde bu harika meyve ile reçel nasıl yapılır? Çilek reçelini evde hazırlarken harikalar yaratmak için aslında doğru malzemeye ve sadece birkaç ipucuna ihtiyacınız var.

Gereken malzemeler kaliteli çilekler, şeker veya tatlandırıcı ve su. Önceliğiniz en iyi çilekleri seçmek olmalı. Bir de araç ve gereçlerden bahsetmeliyiz. En büyük boy tencerenize, tahta kaşıklarınıza ve kavanozlara ihtiyacınız olacak.

Kavanozla ilgili dikkat etmeniz gerekenler:

Çilek reçeli yapımına başlamadan önce, kaynattığınız çilekleri muhafaza edeceğiniz kavanozu doğru seçmelisiniz. Reçelinizin daha sağlıklı olması için küçük ve çelik kapaklı cam kavanozlar kullanmanızı öneririz.

Kavanozları çilek reçeli ile doldurmadan önce sterilize etmeniz de reçelinizin uzun süre dayanmasını sağlayacaktır. Kavanozlarınızı kapakları ile birlikte bulaşık makinesinde yıkayın. Daha sonra kaynar su ile durulayın ve tamamen kurumalarını bekleyin.

Kavanozlarınızı isterseniz önceden ısıtılmış 100 derece fırında da sterilize edebilirsiniz.

Reçelin uzun süre dayanması için:

Çileğin tadına göre eklenecek şeker miktarını ayarlamanız gerekir. Meyve ve şekerin birbirine oranı çileğin tatlılığına göre değişir. Şeker reçele pişen çilekleri uzun süre korumak ve tat vermek amacıyla eklenir. Sonuçta her ne kadar yüksek kalorili de olsa, şeker gıdayı koruyucu özelliklere sahiptir.

Kaynama aşamasının sonuna doğru karışıma limon tuzu ya da limon suyu eklemek de reçelin uzun süre şekerlenmeden dayanmasını sağlayacaktır.

Şimdi diğer çilek reçeli püf noktalarına da bir göz atalım.

  • Reçelin içine pişerken minik bir parça tereyağı atmak hem köpüklenmeyi azaltır, hem de reçeli daha parlak yapar.
  • Çilek reçelini kaynatırken derin bir tencere kullanıp, kapağını kesinlikle kapatmamalısınız. Aksi takdirde reçeliniz kararır.
  • Çileklerin ezilmemesi için reçeli pişerken mümkün olduğunca az karıştırmalısınız.
  • Reçelinizi 17-21 derecelik ısıda, yani oda sıcaklığında saklamalısınız. Bu aralık hem vitamin kayıplarını azaltır, hem de bakteri üremesini sınırlar.

Tükettiğiniz 1 kaşık reçelin kaç kalori olduğunu öğrenmek için ‘’Ne? Ne kadar? Kaç kalori?’’ sayfamızı incelemeyi unutmayın :)

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim