Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Çiğ Sebzelerin Faydaları

Çiğ Sebzelerin Faydaları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Gıdaların herhangi bir yolla işlenmesi besin öğelerinde bir miktar azalmaya yol açar. Pişirme de buna dahildir. Bu kayıplar pişirme sırasında uygulanan sıcaklığa ve sürenin uzunluğuna bağlı olarak da artar. Tüm besinlerde olduğu gibi sebzeler de ısıyla karşılaşınca, içeriğinde bulunan vitamin ve mineral gibi vücudumuz için değerli besin öğelerini yavaş yavaş kaybederler. 

Sebzelerin çoğunu çiğ tüketmek mümkün; hatta çiğ beslenmenin sağlıklı yaşam çevrelerinde bir trend haline gelmeye başladığını bile söyleyebiliriz. Çiğ beslenmeden anlamanız gereken çiğ sebzelerin direk ısıya maruz kalmadan taze bir şekilde tüketilmeleridir. 

Bu şekilde çiğ tüketebileceğiniz sebzelerden, salatalarda kullandıklarımızı hepimiz biliyoruz. Belki ilk anda aklınıza gelmeyecek diğer birkaçı da şunlar: lahana, brokoli, çin lahanası, brüksel lahanası, karnabahar, su teresi...

Peki çiğ sebzelerin yararları nelerdir? Çiğ tüketilen sebzeler fazla yemek isteğinizi engellerler. Düşük kalorilidirler, bu sayede az kaloriyle bol fayda depolamanızı sağlarlar. Çiğ yenen sebzelerin çözünmez lif içerikleri, pişen sebzelere oranla yüksektir. Bu sayede çiğ yenen sebzeler başta kabızlık gibi birçok sindirim sistemi rahatsızlığına karşı koruyucu etki gösterirler. Çiğ yenen sebzeler yüksek antioksidan içerikleriyle vücudun zararlı maddelerden arınmasına ve yaşlanmayı geciktiren fitobesinlerden yararlanmasına yardımcı olurlar.

Sebzelerin kendi içlerinde görev dağılımları vardır. Kalp, kanser, şeker, tansiyon gibi önemli hastalıklardan korunmak için farklı çiğ sebzelerin tüketimini artırabilirsiniz. 

Tabii ki çiğ sebze tüketirken en büyük yardımcınız sebze sularıdır. Çiğ sebzeleri bol miktarda tüketmenin en kolay yoludur sebze suları. Tad olarak sizi zorlayan sebzeleri bile diğer sebze ve meyvelerle birlikte sıkabilir ve tüketebilirsiniz. En zorlarından birisi olan lahana örneğinden gidelim: Lahana yaprakları ile birlikte sıkacağınız elma, salatalık ve kereviz yaprakları hem lezzet hem içerik olarak sizi tatmin edecektir. Bu düşük kalorili sebze suyu sizi uzun süre tok tutacak, diyabet riskinizi azaltacak, cilt ve sindirim sistemi sağlığınıza da olumlu etki yapacaktır.

Çiğ olarak tüketebildiğimiz sebzelerden bir diğeri olan turpun faydalarına yer verdiğimiz blog yazımıza da göz atmayı unutmayın :)

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim