Sipariş Ver
pix

Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Chia Tohumu Nedir ve Nasıl Tüketilir?

Chia Tohumu Nedir ve Nasıl Tüketilir?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Son zamanların en popüler besini kuşkusuz chia tohumu oldu. Maya dilinde “enerji” anlamına gelen “chia tohumu” nane ailesine ait bir bitki türüdür. Zengin protein, yağ ve lif içeriği sayesinde ne yersem yiyim doyamıyorum! diyenler için diyetlerde, hem diğer gıdalarla kolayca karıştırılarak yiyeceklere lezzet katması hem de çok sağlıklı olması nedeniyle vazgeçilmez bir besin.

Bitkisel protein içeriği sayesinde yağ yakma metabolizmasını hızlandıran, kasları besleyen chia tohumu, uzun süre tokluk hissi vererek kilo vermeyi de kolaylaştırıyor.

Chia tohumunu sıklıkla puding ve tatlıların üzerinde kullanıldığını görüyoruz fakat pişmiş veya pişmemiş yiyeceklerde ve içeceklerde de bu besine oldukça yer veriliyor.

Chia Tohumunun Çiğ Olarak Tüketimi

Chia tohumu genellikle çiğ olarak tüketmeyi tercih ediyoruz. Ve en yaygın kullanım şekli ise yulaf ezmesi, yoğurt, çorba, salata, smoothie, puding ve meyve karışımları gibi gıdaların üzerine serpmek yada baharat ekler gibi bu besinlerin içerisine ekleyip karıştırarak tüketmek. Böylece hem yiyeceklerimizin lezzetini arttırmış hem de daha sağlıklı hale getirmiş oluyoruz :)

Chia Tohumunun Pişmiş (Isıtılmış) Olarak Tüketimi

Bir bardak süt içerisine bir yemek kaşığı chia tohumu ekleyip tüketebilirsiniz. İsterseniz bu karışıma; tatlandırmak ve içeriğini zenginleştirmek amacıyla kakao tozu, bal, tarçın, kurutulmuş meyve gibi çeşitli alternatifler de ekleyebilirsiniz. Özellikle bu içecek çocukların gelişimi için çok besleyici bir tercih olacaktır.

Başka bir kullanım alanı olarak içerisine un giren yiyecekleri de tercih edebilirsiniz. Nasıl mı? Chia tohumunu blender yardımı ile toz haline getirip; ekmek, çörek, gözleme, kek hamuru gibi birçok tarifte un ile karıştırarak kullanabilirsiniz. Böylece tarifinizi daha sağlıklı, doyurucu ve lezzetli hale getirmiş olursunuz.

Chia tohumuna çorba ve soslarda da yer verebilirsiniz. Çorba ve sosların üzerine 2 yemek kaşığı chia tohumu ekleyip karıştırmanız chia tohumunun faydalarından yararlanmanız için son derece yeterli olacaktır.

Chia tohumunun önemli özelliklerinden biri, sıvı bir gıdanın içerisine eklendiğinde ve bekletildiğinde, içeceğin jel haline gelmesini sağlamasıdır.

Chia tohumunun bu özelliğinden yararlanarak su veya çay içerisine ekleyip kullanabilirsiniz. Bir bardak için bir tatlı kaşığı chia tohumu yeterli olacaktır.

Günlük aldığınız enerjiyi daha sağlıklı ve lezzetli hale getirmek istiyorsanız sizler için hazırladığımız gurme tariflerimizden chia tohumlu ananaslı pudingi evlerinizde deneyebilirsiniz :)

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim