pix

Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Buzdolabındaki Kötü Kokular Nasıl Giderilir?

Buzdolabındaki Kötü Kokular Nasıl Giderilir?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Gıdaların muhafaza edilmesi için en önemli beyaz eşya buzdolabıdır. Uzun yıllar kullanılacağı için kalitesi oldukça önemlidir. Fakat buzdolabından kimi zaman hoş olmayan kokular maalesef gelebiliyor. Bu kötü kokuları geçirmek için çeşitli yöntemler denenebilir. Bu pratik bilgilere geçmeden önce ilk başvurmanız gereken yöntem buzdolabınızı temizlemek olmalıdır. Hala aynı konudan şikayetçi iseniz önerilerimize geçmeden önce buzdolabında oluşan kötü kokuların sebebini de öğrenmekte fayda var.

Buzdolabında kötü koku neden oluşur?

Buzdolabının düzenli olarak temizlenmesine özen gösterilmelidir. Çıkartılabilen parçalar karbonatlı ya da sirkeli suyla yıkanabileceği gibi bulaşık makinesine de koyulabilir.

Dolabı tıka basa doldurmak ya da gıdaları ayırmadan rastgele koymak buzdolabını kötü kokutmasının yanı sıra buzdolabının performansını da olumsuz etkileyen nedenler arasındadır.

Buzdolabınızın düzeni oldukça önemli

Bölümlerin görevlerine göre yerleştirilmeli; kahvaltılıklar farklı, et ve balık farklı yerlerde olmalıdır. Ayrıca pişmiş et ile çiğ et yan yana asla konulmamalıdır. Çiğ et dondurucuda saklanmalı, pişmiş et ise soğutucu raflara koyulmalıdır.

Hiçbir yemek üstü açık olarak buzdolabına koyulmamalıdır. Buzdolabı poşeti veya kapaklı saklama kapları içerisinde koyulmalıdır.

Peynir kapaksız olarak muhafaza edilmesi halinde dolabı kokutan gıdaların başında geldiğinden mutlaka kapaklı bir saklama kabı kullanılmalıdır.

Sebzelikte çürümüş sebze ya da meyve olması da buzdolabından kokuların yükselmesine neden olur. bu sebeple sık sık kontrol edilmelidir.

Buzdolabındaki kötü kokular nasıl geçer?

  • Üzeri açık küçük bir kaba biraz karbonat koyup buzdolabının bir kenarına bırakabilirsiniz.
  • Yine küçük bir kaba akşam içtiğiniz çayın deminden bir yemek kaşığı alıp üzerine de bir dilim limon bırakarak buzdolabınıza koyabilirsiniz.
  • Yarısına kadar sütle doldurduğunuz bir çay bardağı buzdolabındaki kötü kokuların giderilmesine yardımcı olur.
  • Buzdolabına koyacağınız küçük bir mangal kömürü parçasının kötü kokular üzerinde oldukça etkili olduğunu görebilirsiniz.
  • Kavun kabuklarının koku emici özelliği buzdolabınızdaki kokulardan kurtulmanıza yardımcı olabilir.
  • Buzdolabınızda herhangi bir yere koyacağınız buruşuk bir gazete kâğıdı tomarı kötü koku emici olarak işinizi görebilir.
  • İçine pirinç attığınız Türk kahvesini kötü kokulardan kurtulmak için buzdolabının bir kenarına yerleştirmeniz sizi istediğiniz sonuca götürmeye yardımcı olacaktır.

Buzdolabının gıda muhafazasındaki önemi büyük fakat bazı sebze ve meyvelerin daha çabuk bozulmasına sebep olabiliyor. Sebze ve meyveleri uzun ömürlü tutmanın sırları da Rafinera Blog’ta!

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim