Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Buzdolabı yiyeceklerimizi sağlıklı ve güvenli bir şekilde muhafaza etmemizi sağlayan en büyük yardımcımız olmasına rağmen, yanlış kullanım sonucu hoş olmayan kokular yükselmeye başladı mı büyük problem haline gelebiliyor. Neyse ki size önerebileceğimiz çözümler var.

Ama buzdolabındaki koku nasıl giderilir sorusunun cevabına geçmeden önce kötü kokuların sebebini de öğrenmekte fayda var. Sonuçta en kolayı kokuyu oluşmadan önlemek.

Buzdolabında kötü koku neden oluşur?

Buzdolabının rutin temizliğine dikkat etmemek, dolabı tıka basa doldurmak ya da gıdaları gruplandırmadan rastgele ve üzerlerini örtmeden koymak, buzdolabının kötü kokmasının en büyük nedenleridir. Bu saydıklarımız buzdolabınızın performansını da olumsuz etkiler.

Buzdolabınızın düzeni önemli!

Buzdolabınızı sık ve düzenli olarak temizleyin. Çıkarılabilen parçaları karbonatlı ya da sirkeli suyla elde veya bulaşık makinesinde yıkayabilirsiniz.

Yiyecekleri buzdolabındaki bölümlerin görevlerine göre yerleştirin. Örneğin kahvaltılıkları farklı sebzeleri farklı yerlerde saklayın. Çiğ eti dondurucuda saklamalı, pişmiş eti ise soğutucu raflara koymalısınız.

Hiçbir yemeği üstü açık buzdolabına koymayın. Buzdolabı poşeti veya kapaklı saklama kaplarını kullanın. Örneğin peynir kapaksız olarak muhafaza edilmesi halinde dolabı kokutan gıdaların başında gelir.

Sebzelikte çürümüş sebze ya da meyve olması da buzdolabı kokusuna neden olur. Bunları sık sık kontrol edin.

Buzdolabındaki kötü kokular nasıl giderilir?

  • Küçük bir kaba biraz karbonat koyup üzeri açık şekilde buzdolabının bir kenarına bırakabilirsiniz.
  • Akşam içtiğiniz çayın deminden bir yemek kaşığı alıp üzerine de bir dilim limon bırakarak bir tabakta buzdolabınıza koyabilirsiniz.
  • Kavun kabuklarının koku emici özelliği buzdolabınızdaki kokulardan kurtulmanıza yardımcı olabilir.
  • Buzdolabınızda herhangi bir yere koyacağınız buruşuk bir gazete kâğıdı tomarı kötü koku emici olarak işinizi görebilir.
  • İçine pirinç attığınız çekilmiş kahve de buzdolabının bir kenarına yerleştirmeniz halinde kötü kokulardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Buzdolabı kokusunu ne giderir sorusunun cevabını sizlerle paylaştık. Buzdolabı gıda saklamak için yardımcımız olsa da bazı sebze ve meyvelerin daha çabuk bozulmalarına sebep olabiliyor. Sebze ve meyveleri uzun ömürlü tutmanın sırları da blog sayfalarımızda!

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim