pix

Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Bulaşık Makinesinde Yemek Pişirme Yöntemi

Bulaşık Makinesinde Yemek Pişirme Yöntemi
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Bulaşık makinesinde yemek pişirmeyi daha önce hiç denemediyseniz mutlaka denemelisiniz. Yemek yapmanın hem ekonomik hem de sıradışı bir yöntemi olan bulaşık makinesinde yemek pişirme, bulaşıklarınızı yıkarken yemeklerinizi de sağlıklı bir şekilde pişirme olanağı sunuyor. Sağlıklı yemekler yapma imkanı sunan yöntemle, bulaşık makinesi çok fonksiyonlu bir araca dönüşüyor.

Ülkemizde pek bilinmemesine ve kullanılmamasına rağmen yurt dışında sıklıkla kullanılan bir yöntem. Bulaşık makinelerinin yemek pişirme yöntemi olarak kullanılmasının yararları temel olarak 3 başlıkta incelenebilir.

1-Enerji tasarrufu sağlar.

Bulaşık makinesini çalıştırdığınızda yemeğinizi de içine koymanız yemek yapmak için kullanacağınız fırın, ocak gibi enerji kaybına yol açan cihazları kullanmamanızı sağlayarak ekstra enerji kaybını önleyecektir. Böylelikle hem kirli bulaşıklarınız yıkanırken hem de lezzetli yemekler yapmanıza olanak sağlar. Bir taşla iki kuş!

2-Gıdaların besin değerlerini korur.

Bulaşık makineleri çok yüksek sıcaklıklara çıkmadığı için balık, et, sebze gibi ürünlerin suyunu uçurmadan ve besin değerlerini kaybetmeden pişirmek bu yöntemle mümkün olabiliyor. Çünkü sıcaklık 70 dereceyi aşmıyor ve yemekler bu sıcaklıkta yaklaşık 2,5 saatte pişiyor. Siz ev işlerinize bakarken hem bulaşıklarınız temizleniyor hem de yemeğiniz besin değerlerini kaybetmeden pişiyor.

3-Düşük kalorili yiyecekler hazırlanır.

Bulaşık makinesinde yemek pişirme yöntemi formuna dikkat edenler ve diyet yapanlar için de çok uygun bir yöntem. Yemekler kendi yağıyla piştiğinden ve içerisine yağ eklenmediğinden ekstra kalori de almamış olunuyor. Örneğin balık kendi yağı ve suyuyla pişiyor, hem lezzetli hem besleyici hem de düşük kalorili oluyor.

Nasıl pişirilir?

Gelelim bulaşık makinesinde yemeklerimizi nasıl pişireceğimize. Pişirme sırasında yemekleri alüminyum folyolara sarmak doğru değildir. Alüminyum folyo uzun zamanda hem toksik etki gösterebilir hem de bulaşık deterjanının yemeğe girme riski çok yüksektir. Bu nedenle pişirme esnasında yemekler özellikle cam kaplara konulmalıdır. Ağzı iyice kapatılan cam kapların içine pişirme esnasında deterjan girme gibi bir riski de olmamaktadır. Yemekleri koyduğumuz ağzı sıkıca kapatılmış cam kapları alıp bulaşık makinesinin tencere tava konulan kısmına yerleştiriyoruz ve makinemizi çalıştırıyoruz. İşte bu kadar basit!

  • İstediğiniz her et türünü soslayıp üstünü güzelce kapattıktan sonra bulaşık makinesinde düşük sıcaklık ve uzun sürede pişirebilirsiniz.
  • Hamsileri kapaklı geniş bir cam kaba dizdikten sonra içine soğanını, sebzelerini koyup, ağzını kapattıktan sonra makinede pişirebilirsiniz.
  • Aynı şekilde somon balığını fileto haline getirdikten sonra, cam kavanoz içine deri kısmı alt tarafa gelecek şekilde koyduktan sonra, ağzını sıkıca kapatarak pişirebilirsiniz.
  • Bu tariflerin içine sebzeleri de ekleyebilir ve bütün bir tavuğu da makinede pişirebilirsiniz.

Ağzı sıkı kapanan bir kaba koyduktan sonra her gıdayı bulaşık makinesinde rahatlıkla pişirebilirsiniz.

Sebzeli somon şiş tarifimizi zeytinyağını eklemeden bulaşık makinesinde deneyebilirsiniz. Afiyet olsun.

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim