Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Bulaşık Makinesinde Yemek Pişirme

Bulaşık Makinesinde Yemek Pişirme
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Bulaşık makinenizle yemek pişirebileceğinizi hiç duymuş muydunuz? Ülkemizde pek bilinmeyen bulaşık makinesinde yemek pişirme yöntemi kulağa sıradışı gelse de, aslında yemekteki biyolojik yükü azaltan son derece sağlıklı bir yöntem. Bulaşık makinelerinin yemek pişirme yöntemlerinden biri olarak kullanılmasının yararlarını temel olarak birkaç başlıkta inceleyebiliriz:

Enerji tasarrufu sağlar:

Bulaşık makinesini çalıştırdığınızda yemeğinizi de içine koymanız, yemek yapmak için kullanacağınız fırın, ocak gibi cihazları kullanmamanızı sağlayarak ekstra enerji kaybını önleyecektir.

Gıdaların besin değerlerini korur:

Bulaşık makinelerinde iç ısı çok yüksek sıcaklıklara çıkmaz, ancak işlem de kısa sürmez. Bu sebeple bu tekniği kullandığınızda reçetenizdeki malzemelerin sıvıları kaybolmaz, besin değerleri korunur.

Düşük kalorili yiyecekler hazırlanır:

Bulaşık makinesinde yemek pişirme yöntemi formuna dikkat edenler ve diyet yapanlar için de çok uygun bir yöntemdir. Yemekler kendi yağıyla piştiğinden ve içerisine yağ eklenmediğinden ekstra kalori de alınmamış olur.

Peki nasıl?

Malzemelerinizi reçetenize uygun şekilde hazırlayıp karıştırın. Daha sonra yemeğinizi kilitli kapama mekanizması olan ısıya dayanıklı bir cam kaba koyun. Makine çalışırken kaba su veya deterjan girmemesi için ağzının iyice kapalı olduğundan emin olmalısınız. Şimdi kabınızı bulaşık makinesinin tencere tava konulan kısmına yerleştirin. 70 derece ve üstü ısılarda yıkama yapan programı seçin ve makinenizi çalıştırın. İşte bu kadar basit! Gelelim bu tekniğin detaylarına:

  • İstediğiniz her et türünü soslayıp bulaşık makinesinde düşük sıcaklık ve uzun sürede pişirebilirsiniz.
  • Hamsileri kapaklı geniş bir cam kaba dizdikten sonra içine sebze ekleyip ağzını sıkıca kapattıktan sonra makinede pişirebilirsiniz.
  • Somon balığını da fileto haline getirdikten sonra, cam kavanoz içine deri kısmı alt tarafa gelecek şekilde koyup ağzını sıkıca kapatarak pişirebilirsiniz.
  • Bütün bir tavuğu bile bulaşık makinesinde pişirebilirsiniz.

Bu tekniği denemeye hazırsanız kolay yemek tariflerimizden biri olan somon şiş tarifimizi önerebiliriz. Şimdiden afiyet olsun :)

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim