pix

Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Brüksel Lahanası Pişirmenin Sırrı

Brüksel Lahanası Pişirmenin Sırrı
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Avrupa’da uzun yıllardır tercih edilen bir sebze olan brüksel lahanası ülkemizde de özellikle kış aylarında tüketilmeye başlandı. Sağlıklı olmasının yanında kolay hazırlanabilir, oldukça pratik ve kullanışlı bir sebze. Diyet yapan kişiler için de müthiş bir alternatif.

Brüksel lahanasını nasıl bilirsiniz?

Beslenme düzenimizin vazgeçilmezi olan sebzelerin her birinin kendine özgü faydaları bulunmaktadır. Brüksel lahanası da sayısız faydası ve hafif yapıda olma özelliği ile bu sebzelerin başında gelmesi gerekenlerdendir.

 • Günlük K vitamini ihtiyacınızın 2 katını içeren brüksel lahanası, folik asit, C ve B grubu vitaminleri açısından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. İzotiyosiyonat ve sülforofan içerikleri de dahil olmak üzere yapısında bolca bulunan glukosinolatlar antikanserojen etkisini kanıtlar.
 • Kötü kolestrol olarak bilinen LDL’yi düşürmeye yardımcıdır, içeriğindeki yoğun lif ile yağ asitlerinin bağırsaklardan atılmasını sağlar.
 • Düzenli olarak tükettiğinizde DNA’yı yeniler, hücrelerin yaşlanmasını yavaşlatır.
 • İnsülin direnci, obezite, ve tip 2 diyabete iyi gelmektedir. Kalbinizi korur ve damarların zarar görmesine engel olur.
 • İçeriğindeki doğal vitamin ve minerallerle vücudunuza doğal bir detoks uygular.

Pişirirken dikkat edilecekler:

Doğru yöntemle pişirilen sebzelerden aldığımız vitamin ve minerallerin vücuda olan olumlu etkisi yadsınamaz bir gerçek. Ayrıca Gıda bilimcilerinin araştırmaları sonucu konu 3 temel ilkeye dayandırılıyor. Bu ilkeler;

 1. Minimum gerekli ısıya maruz bırakma,
 2. Minimum gerekli pişirme süresi,
 3. Gıda yüzeyi ile pişirme sıvısının minimum teması.

Bu ilkeler sonucu en doğru ve sağlıklı pişirme yöntemi buharda pişirmektir. Yemekler yağsız olarak pişirildiğinden hem diyet yapanlar hem de bir takım sağlık sorunları yaşayanlar için doğru bir tercihtir. Ülkemizde daha çok haşlama yöntemi yaygın olarak kullanılsa da 10-15 dakika, buhara maruz bırakılan brüksel lahanası için yeterli bir süre olmaktadır. Peki buharda pişirdiğimiz brüksel lahanasını öğünlerde nasıl değerlendirebiliriz?

Rafinera’dan pratik öneriler

 • Limon, sirke ve çok az miktarda tuz ile karıştırılarak sade bir brüksel lahanası salatası veya diğer kış sebzeleriyle birlikte buharda pişirdiğiniz bir sebze salatası yapabilirsiniz.
 • Kış aylarının en çok sevilenleri ıspanak, pazı gibi otlar pişirilirken bir miktar brüksel lahanası ekleyebilirsiniz.
 • Karabiber ile baharatlandırarak ara öğün şeklinde tüketebilirsiniz.
 • Üzerinde hafif zeytinyağı gezdirerek fırınlayabilir, sarımsaklı sos ile lezzetlendirebilirsiniz.

Diyetinizde brüksel lahanası gibi sağlıklı besinlere yer vermeye karar verdiyseniz eğer, kendiniz için doğru bir adım daha atmışsınız demektir.

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim