Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Brüksel Lahanası Nasıl Yapılır?

Brüksel Lahanası Nasıl Yapılır?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Avrupa ülkelerinin en sevilen sebzelerinden birisi olan brüksel lahanası ülkemizde de özellikle kış aylarında uzun yıllardır tüketiliyor. Brüksel lahanası sağlıklı olmasının yanında kolay hazırlanabilir, oldukça pratik ve kullanışlı bir sebzedir, özellikle de diyet yapan kişiler için müthiş bir alternatiftir.

Brüksel lahanası nasıl pişirilmeli?

Sebzelerden aldığımız vitamin ve minerallerin vücuda olan olumlu etkisini arttırmak için doğru yöntemlerle pişirmemiz gerekiyor. Peki besin değerlerini kaybetmeden en doğru şekilde brüksel lahanası nasıl yapılır?

Birçok farklı yöntemle hazırlayabilirsiniz brüksel lahanasını. Çeşit çeşit çorbalar yapabilir, zeytinyağlı yemek olarak hazırlayabilir, et yemeklerinin yanında haşlama olarak sunabilir veya fırınlayarak garnitür şekilde de tercih edebilirsiniz.

Mutfağımızda brüksel lahanası için en çok tercih edilen yöntemler ise fırında, buharda veya haşlama yöntemiyle pişirmektir. Ülkemizde daha çok haşlama yöntemi yaygın olarak kullanılsa da, 10 dakikada yemeğinizi hazırlayabileceğiniz buharda pişirme yöntemi de güvenilir bir tercihtir.

Herhangi bir brüksel lahanası tarifine başlarken sert kısımlarını ve zedeli yapraklarını temizlemeniz gerekir. Bol su ile yıkayıp isteğe göre boyuna iki parçaya da bölebilirsiniz.

Zeytinyağında kavrulmuş sebzelerin üzerine brüksel lahanası ve su ekleyip pişirerek de pratik bir brüksel lahanası yemeği hazırlayabilirsiniz.

Brüksel lahanasını başka nasıl değerlendirebiliriz?

  • Limon, sirke ve az miktarda tuz ile karıştırılarak sade bir brüksel lahanası salatası hazırlayabilirsiniz.
  • Az haşlanmış veya buharda pişirilmiş diğer kış sebzeleriyle birlikte yoğurtlu bir sebze salatası yapabilirsiniz.

  • Kış aylarında en çok sevilen ıspanak, pazı gibi otları pişirirken içlerine bir miktar bruksel lahanası ekleyebilirsiniz.
  • Az tuz ve karabiber ile baharatlandırarak ara öğün olarak tüketebilirsiniz.
  • Üzerinde hafif zeytinyağı ve balsamik sirke gezdirerek fırınlayabilir, sarımsaklı sos ile lezzetlendirebilirsiniz.

Brüksel lahanasının çiğ olarak tüketilebilen besinler arasında olduğunu da biliyor muydunuz? Çiğ yenen sebzelerin faydaları da bir başka blog yazımızda :)

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim