pix

Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Brokoli Pişirme Yöntemleri

Brokoli Pişirme Yöntemleri
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Brokoli faydaları oldukça fazla olan bir bitkidir. Brokoliden yüksek oranda faydalanabilmek ve vitamininin dağılmasını engellemek için bir takım tekniklere göre pişirmeniz gerekmektedir. Birçok pişirme yöntemi olan bu mucizevi bitki için gelin "brokoli nasıl pişirilmeli" sorusunun cevabını birlikte verelim :)

 

Brokoli Haşlama

En çok kullanılan brokoli pişirme yöntemlerinden biri, haşlama yöntemidir. Brokolinin, sağlıklı ve lezzetli olarak haşlanabilmesi için, haşlama zamanı ve su miktarı hakkında iki ayrı püf noktası vardır.

Brokoliden en iyi şekilde faydalanabilmek için, kaynamış suyun içerisine (brokolinin üzerini aşmayacak miktarda) bıraktığımız sebzemizi 4-5 dakika kaynatmak yeterli olacaktır. Ayrıca kısa süreli haşlamada brokoliler fazla yumuşamayacağından, daha güzel bir görünüme sahip olacaktır.

Haşlama işlemi tamamlandıktan sonra, brokolileri süzüp servis edebilirsiniz.

Fırında Brokoli

Temizlenmiş kuru brokoliler, birkaç çay kaşığı yağ ve yarım çay kaşığı tuz ile harmanlanarak 200 derecede ısıtılan fırına konulur. Folyo kaplı fırın tepsiye, sebzeler tek bir tabaka halinde yayılır ve gevrekleşene kadar 20-25 dakika kızartılır. İsteğinize göre üzerine yoğurt ekleyerek fırında brokolinizi servis edebilirsiniz.

Brokoli Çorbası

Brokoli, et ya da tavuk suyu ile birleştiğinde kendi tadını kaybedeceği için, sevmeyen fakat yararlarından faydalanmak isteyenler brokoli çorbasını alternatif olarak görebilirler. Lezzetli çorbanız için iki öneri :)

Çorbanın hafif taneli olmasını istiyorsanız; kaynayan brokoliden bir miktar ayırdıktan sonra blender yardımı ile pürüzsüz bir hale getirip, ayırdığınız parçaları tekrar çorbanın içerisine ekleyebilirsiniz.                                                                                                         

Kıvamını ayarlamak için; kremayı ekledikten sonra üzerine kaynar su ilave ederek damak tadınıza uygun hale getirebilirsiniz.

 

Brokoli Salatası

En çok dikkat edilmesi gereken püf nokta, brokoliyi haşlarken rengini korumaktır. Haşladığınız brokolileri geniş bir karıştırma kasesinde garnitürler ve sos malzemeleri ile birleştirerek lezzetli bir salataya dönüştürebilirsiniz. 

Gurme tarifler köşemizde yer verdiğimiz “ Yoğurtlu Brokoli Salatası” tarifimizi incelemeyi unutmayın :)

Brokoli tarifleri için birkaç püf nokta daha :)

  • Brokoli kokusunu gidermek için alabileceğiniz önlem, brokoliyi haşlarken suyun içerisine birkaç damla limon suyu sıkmanız olacaktır. İçeriğinde bulunan asit dolayısı ile limon suyu kokunun giderilmesinde etkilidir.
  • Brokoli haşlama sırasında kapağı birkaç kez kaldırın. Böylece brokoli kendi açık yeşil rengini koruyacaktır.
  • Çiçek kısımlarını tencereye birkaç dakika sonra atın, çünkü sap kısımların pişmesi daha fazla zaman alır.
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim