Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Brokoli Nasıl Pişirilir?

Brokoli Nasıl Pişirilir?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Brokoli turpgiller ailesine ait, “ağaç” şeklinde gelişen bir sebzedir. Koyu yeşil rengiyle dikkat çeken brokoli sağlığa çok faydalı ve besleyici bir sebzedir. Çiğ tüketebileceğiniz bu sebze birçok farklı yöntemle de pişirilebilir. Brokolinizi haşlayabilirsiniz, fırında veya buharda pişirerek de tüketebilirsiniz.

Brokoli haşlama:

Brokoli pişirirken en çok kullanılan yöntemlerinden birisi haşlama yöntemidir. Haşlama zamanı ve su miktarı bu yöntem için büyük önem taşır. Su miktarı tencerenin içinde brokolinin yüksekliğini aşmamalı, pişirme süresi de 4-5 dakikayı geçmemelidir. Haşlarken suyun içerisine damlatacağınız birkaç damla limon suyu oluşabilecek kötü kokuların giderilmesini sağlayacaktır. Haşladıktan sonra da brokolileri süzüp servis edebilirsiniz.

Fırında brokoli:

Bir diğer sağlıklı pişirme yöntemimiz ise brokolilileri sadece birkaç çay kaşığı zeytinyağı ve yarım çay kaşığı tuz ile harmanlayarak 10-15 dakika boyunca fırında pişirmek. Fırında pişirdiğiniz brokoli taze baharatlar ve evde mayalayacağınız yoğurt ile servis edildiğinde tadına doyum olmuyor.

Buharda brokoli:

Bizce en sağlıklı brokoli pişirme yöntemi ise buhar. Brokolinizi buharda pişirmek için düdüklü tencere de kullanabilirsiniz. Düdüklü tencerenin içine bir miktar suyu doldurun ve buharda pişirme aparatının içine brokolileri koyup kapağını kapatın. Yaklaşık olarak 8-10 dakika kadar pişirin ve servis tabağına alın. Buharda pişirme tekniğinin tüm ayrıntıları da bir diğer blog yazımızda.

Farklı kullanım şekilleri:

Eğer sade brokoli tadı favoriniz değilse, et veya tavuk suyu ile yapılmış brokoli çorbasını alternatif olarak değerlendirebilirsiniz. Çorbanızı taneli olması için pişmiş brokoliden bir miktar ayırın. Kalanını blender yardımıyla pürüzsüz bir hale getirip, ayırdığınız parçaları tekrar çorbanın içerisine ekleyin.

                                                                                                 

Eğer brokoli salatası olarak değerlendirmek istiyorsanız en önemli detay brokolinin rengini korumaktır. Bunun için buharda pişirme yöntemini öneririz. Buharda pişirdiğiniz brokolilileri geniş bir karıştırma kasesinde damak zevkinize uygun garnitürler ve sos malzemeleri ile birleştirerek lezzetli bir salataya dönüştebilirsiniz.

Brokoli tarifleri için önerdiğimiz bu yöntemlerin hepsini karnabahar pişirmek için de kullanabilirsiniz. Gurme tarifler köşemizde yer verdiğimiz yoğurtlu brokoli salatası tarifimizi de incelemeyi unutmayın :)

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim