Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Boza Nasıl Yapılır?

Boza Nasıl Yapılır?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Soğuk kış gecelerinde sokaklardan yükselen “booozaaaaaa” sesini duyup da mutlu olmayan yoktur. Bize çocukluğumuzu hatırlatan boza nedir, biliyor musunuz?

Boza ham maddesi aslen darı olan mayalı bir içecektir. Tarihçesi orta asya bozkırlarına kadar gider. Cilt ve saç sağlığını korumak, sindirimi kolaylaştırmak, anne sütünü arttırmak, vücuda enerji kazandırmak bozanın faydaları arasındadır.

Hazır olarak aldığınız bozayı, uygun saklama koşullarında saklayıp tüketebileceğiniz gibi evinizde de hazırlayabilirsiniz. İşte püf noktalarıyla evde boza yapımı!

Tarifine geçmeden ilk olarak boza neden yapılır sorusunu cevaplayalım. Boza yapımında darı, pirinç, bulgur, yulaf, çavdar gibi tahıllar kullanılır. Fakat dilerseniz bulgur, pirinç, kuru maya, toz şeker ve su ile de evde rahatlıkla kendi bozanızı yapabilirsiniz.

Peki evde boza nasıl yapılır, şimdi de ona bakalım. Bulgur ve pirinci iyice yıkayıp 2-3 saat suda bekletin. Dilerseniz hemen haşlama safhasına da geçebilirsiniz. Karışım iyice yumuşayıncaya kadar haşlayın. Bulamaç haline gelince ince bir süzgeçten geçirin, iyice ovalayarak özün çıkması sağlayın ve kalan posayı atın. Elde ettiğiniz karışımı bir kavanoza alın, ağzı açık bir şekilde 2 saat boyunca karanlık bir yerde dinlendirin.

Bir küçük kase suda maya ve şekeri iyice eritip karışım bozanın içerisine ekleyin. Son kez karıştırarak kavanozun ağzını kapatın. Serin ve karanlık bir yerde olana kadar bekletin. Gereken süre oda sıcaklığına göre uzayıp kısalabilir. Buzdolabı tercih ederseniz bozanızı 4-5 derecede 24 saat bekletmelisiniz. Bozanın dinlenirken ara ara karıştırılması önemlidir. Son olarak da şekeri ekleyip iyice karıştırdıktan sonra tadını kontrol etmelisiniz.

Kendi ellerinizle hazırladığınız ev bozanızı üzerine toz tarçın ve leblebi ekleyerek şık bir sunum ile servis edebilirsiniz.

Boza buzdolabında 4-5 gün boyunca muhafaza edilebilir ancak fermantasyon bu süre boyunca da devam edeceği için zamanla tadının yavaş yavaş değişeceği unutulmamalıdır.

Boza tarifinde yer alan şeker yerine kullanabileceğiniz doğal tatlandırıcılar da bir başka blog yazımızda :)

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim