pix
Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Benmari Usulünde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Benmari Usulünde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Günümüzde genel olarak çikolata yapımında ve çikolata soslu tatlı tariflerinde kullanılan benmarinin, Eski Mısır döneminde ilk kez altın eritme yöntemi olarak kullanıldığını biliyor muydunuz?

Benmari Usulü Nedir?

Bazı besin maddelerinin fazla ısı ile direkt temas etmesi; lezzetin bozulmasına, besinin değerini kaybetmesine veya yanmasına sebep olabilir. Bu tür besin maddelerinin eritilmesi veya pişirilmesi için kullanılan yönteme benmari usulü yani orijinal adıyla “BAİN MARİE” denir.

Benmari Nasıl Yapılır?

 • Benmari yönteminde yapılması gereken ilk adım ısıya dayanıklı geniş bir kap içine kabın yarısını geçmeyecek kadar su doldurmaktır.
 • Bu kabın içine dibi suya değmeyecek şekilde yine ısıya dayanıklı ve diğer kaba oranla daha ufak bir kap yerleştirilir.
 • Kabın içerisine eritilmesi ya da pişirilmesi amaçlanan besin maddesi eklenir.
 • Orta dereceli bir ateşte kaynamaya başlayan su, buharı ile birlikte kap içerisindeki besin maddesinin pişmesini veya erimesini sağlar.

Bu yöntem çikolata ve tatlı soslarının yapımının yanı sıra fırın sütlaç yapımında, kristallenmiş bal veya şekerlerin şekerlenmiş kısımlarının eritilerek uygun kıvama getirilmesinde de tercih edilir.

Benmari Usulünde Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar

 • Benmari usulünü doğru şekilde kullanabilmek için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, öncelikle birbirinin içerisine konacak kapların doğru seçilmesidir. Bu iki kap, birbirine tam oturacak şekilde seçilmelidir.
 • Kapların yapıldığı malzeme de önemli püf noktalardan biridir. Bu yöntemde kullanılan iki kabın da ısıyı çabuk iletmeyen yani kalın malzemeden yapılmış olmasına dikkat edilmelidir.
 • Uygun malzemeye sahip bir kap sayesinde su daha hızlı kaynar ve eritilecek veya pişirilecek besin maddesinin daha hızlı pişmesi/eritilmesi sağlanabilir.
 • Kaynayan suyun buharının doğru bir şekilde kullanılması için de kabın üzerine konacak olan diğer kabın, plastik veya kolayca eriyen mika gibi bir malzemeden yapılmamış olması gerekir.

 • Benmari usulü için en uygun olan kap camdır.
 • Üstteki kabın derin olması ve suya temas etmemesi gerekir. Aksi takdirde eritilmek istenen besin maddesine su kaçma ihtimali yüksek olur. Ayrıca su ile aynı hizada olan kaplar, içerisindeki besin maddesinin pişmesini veya erimesini sağlamaz.
 • Suyun her zaman sıcak olması bu yöntemden daha iyi verim alınmasını sağlar. Çikolata veya çikolata sosu yapımında genel olarak kaynama noktasına ulaşan ancak kaynamayan su sıcaklığı tercih edilmelidir. Bal ve şeker gibi sert ürünlerde ise suyun kaynaması daha doğru bir seçim olur.

Eğer benmari usulü denilince aklınıza ilk çikolata geliyorsa, çikolatanın en hafif haline elmalı toplar tarifimizi deneyerek ulaşabilirsiniz :)