Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Bamya Nasıl Ayıklanır?

Bamya Nasıl Ayıklanır?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Bamya ayıklamanın nasıl bir özen istediğini en çok bamya yemeklerini sevenler ve de özellikle bu yemekleri hazırlayanlar bilirler. Özellikle çiçek bamya, çok küçük olduğu için temizlemesi en zahmetli bamya çeşidi olsa da, pişirildiği zaman bu zahmete değecek kadar lezzetlidir.

Gerek çiçek gerek daha büyük bamya çeşitleri, düzgün bir şekilde ayıklanmadıkları taktirde yemekleri yapılırken salya benzeri, sümüksü ve yapışkan bir sıvı salar ve lezzetlerini kaybederler.

Kısaca iyi bamya nasıl yapılır sorusunun cevabı ayıklama aşamasında başlar. Siz de birkaç püf noktasına dikkat ederek bamyalarınızı kolaylıkla ayıklayıp harika yemekler hazırlayabilirsiniz. Peki en kolay şekilde bamya nasıl ayıklanır?

Geleneksel ayıklama yönteminde öncelikle taze bamyaları bol suda iyice yıkayın. Daha sonra süzgeçte suyunun iyice süzülmesini bekleyin. Suyunu süzdükten sonra, keskin olan bir bıçak yardımıyla, üstteki hem sert, hem de tüylü olan kısmını, tam bir koni şeklinde keserek çıkarın.

Bu aşamada bamyanın tepe kısmından kesmemeye özen göstermelisiniz. Aksi halde pişirirken bamyalarınız hemen salya salacaklardır. Bamyayı temizlerken kestiğiniz baş kısım mutlaka bir külah şeklinde olmalıdır. Külah biçiminde temizlenerek hazırlanmış olan bamyayı, suyun içerisine biraz limon sıktıktan sonra, yaklaşık olarak 5 dakika boyunca bekletin ve ardından süzün.

Eğer bamyaların sağ kısımlarını bıçakla tek tek koni şekline getirmek sizi zorlayacaksa bamya açacaklarını da değerlendirebilirsiniz. Kalemtraşlara benzeyen bu açacaklar bamyaların uç kısımlarını doğrudan koni şeklinde açar.

Yazın ayıkladığınız bamyalardan kuru bamya hazırlayıp, kışın da sofralarınızda yer verebilmeniz için gerekli olan tüm bamya saklama yöntemleri de bir diğer blog yazımızda :)

 

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim