pix

Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Balık Temizlemenin Püf Noktaları

Balık Temizlemenin Püf Noktaları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Sık sık tüketilmesi önerilen balık yemeğinin en zahmetli aşaması temizlenmesidir. Oysa ki balığı pratik bir şekilde temizlemeyi bilmek, işinizin daha kolay ve daha zahmetsiz olmasını sağlayacaktır.

Hemen hemen her balığın kendine özgü temizleme yöntemi vardır. Boyut olarak küçük olan hamsinin bile temizliği kolay olmasına rağmen uzun süre uğraşılması gerekir. Bu sebeple balık temizlemenin püf noktalarını bilerek balık temizlemek, temizleme kısmını hızlıca tamamlayarak pişirme aşamasına geçilmeyi sağlar.

Sizde balık yemeyi seven, ancak temizleme zorluğundan dolayı genelde dışarıda yemeyi tercih edenlerden ya da temizleme aşamasına çok zaman ayırmak istemeyenlerdenseniz yazımız size çok faydalı olacak. Gelin evde pratik bir şekilde balık temizlemenin püf noktalarını birlikte inceleyelim :)

Balık Temizlerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Balıkları eve getirdikten sonra ne kadar kısa sürede temizlemeye başlarsanız işiniz o kadar kolay olacaktır. Taze balığın elle tutulması ve temizlenmesi rahat olacağı için balığı bekletmeden temizleme işlemine geçmenizde fayda var. Oda ısısında uzun süre bekletilen balıklar yumuşayacağından temizlerken mutlaka dağılmalar olacaktır. Bu sorunu engellemek için balıkları bir saat buzlukta bekletirseniz, soğuk olan balığın daha hızlı ve kolay bir şekilde temizlendiğini göreceksiniz.

Genel olarak orta ve büyük boy balıklar (uskumru, palamut, çinekop, istavrit vb.) bıçakla temizlenir. Balığın ağzından aşağı bir kesik atıp, karnını yarın ve iç organlarını dışarı çıkarıp temizleyin. Solungaçlarını koparın. Siyah zarları ve kanlarından arındırmak için bol suyla yıkayın. Dilim veya fileto yapmak istediğiniz balıkların başını ve kuyruğunu keserek ayırabilirsiniz.

Küçük Balıklar Nasıl Temizlenmeli?

Balıkları, balıkçıların temizlemesi ikinci alternatifimiz olsa bile genel olarak küçük balıkları temizleyen balıkçı bulmak oldukça zordur. Bunun yerine evde bıçağa bile gerek kalmadan elle temizlemek çok daha kolay olacaktır.

Küçük balıklardan olan hamsi, lezzeti ile sevilen balıklarımızın başında gelir. Hamsi balığını temizlemeyi pratik hale getirmek için ilk önce hamsinin kafasını elle koparın ve karnından itibaren açarak iç organlarını temizleyin. Yerken kılçıkların ağza gelmesini istemeyenler kılçık temizliğini, iç organları çıkardıktan sonra kılçığı tutup aşağı doğru çekerek yapabilirler. Balıkların tam temizlendiğinden emin olmak için tuzlu suda bekletebilirsiniz.

Küçük ve kaygan olan balıkları elde tutmak oldukça zor olduğunu biliyoruz. Bunun için küçük bir ipucu verelim :) Balığı temizlerken tutmakta güçlük çekmemek için ellerinizi bir miktar unlayın.

Pullu Balıklar Nasıl Temizlenmeli?

Pullu balıkları temizlerken, pulların etrafa sıçrama olasılığından dolayı bu tür balıklar genelde balıkçıdan temizletilip alınır. Balığın yüzeyinden pulları temizlemek için ilk ihtiyaç keskin bir bıçak ve etrafı kirletmemek için su dolu derin bir kaptır. Balığı suyun içinde temizlemek, pulların su içinde kalmasını sağlayarak mutfağınızı kirletmenizi önleyecektir. Pul temizliğinden sonra kafa ve kuyruk kısımlarını ayırarak temizleme işlemine devam edebilirsiniz. Tercihinize göre kafa ve kuyruk kısmını tüketirken de ayırabilirsiniz. Çünkü bu kısımlar hem balığa lezzet katar hem de piştikten sonra daha kolay ayrılırlar.

Pulsuz Balıklar Nasıl Temizlenmeli?

Alabalık, çinekop, istavrit, levrek, lüfer, mezgit, uskumru gibi pulsuz balıkların önce baş kısmını koparın ve ardından iç organlarını temizleyip bol su ile yıkayın. Balıkların tam temizlendiğinden emin olmak için tuzlu suda bekletebilirsiniz.

Balık temizlemenin inceliklerini öğrendiğimize göre gurme tariflerimizden biri olan fırında uskumru pilakiyi denemeye ne dersiniz?

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim