Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Balık Temizleme - Püf Noktaları

Balık Temizleme - Püf Noktaları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Sofralarımızdan eksik etmememiz gereken balık yemeklerini hazırlarken en zahmetli aşama balığın temizlenmesidir. Boyut olarak küçük olan balıkların bile temizliği zamanımızı alır. Bu sebeple pişirme aşamasına hızlıca geçmek için balık temizlemenin püf noktalarını iyi bilmemiz gerekir.

Temizleme zorluğundan dolayı balığı genelde dışarıda yemeyi tercih edenlerdenseniz bu yazımız size çok faydalı olacak. Evde pratik bir şekilde balık nasıl temizlenir gelin birlikte inceleyelim :)

Taze balığın elle tutulması ve temizlenmesi rahat olacağı için öncelikle taze balık almanızı ve bekletmeden temizlemenizi öneririz. Ayrıca oda ısısında uzun süre bekletilen balıklar yumuşayacaklarından temizlerken dağılabilirler. Balıkları temizlemeden önce bir saat buzlukta bekletirseniz daha hızlı ve kolay bir şekilde temizlendiğini göreceksiniz.

Küçük ve kaygan olan balıkları temizlerken tutmakta güçlük çekmemek için ellerinizi unlayabilirsiniz. Küçük balıkları temizlemek için ilk olarak balığın kafasını elle koparın ve karnından itibaren işaret parmağınızla açarak iç organlarını temizleyin. Yerken kılçıkların ağza gelmesini istemeyenler kılçık temizliğini, iç organları çıkardıktan sonra kılçığı tutup aşağı doğru çekerek yapabilirler.

Orta boy veya büyük balıklar genelde bıçakla temizlenir. Balığın ağzından aşağıya doğru bir kesik atıp karnını yarın. İç organlarını çıkarıp temizleyin. Solungaçlarını kesip atın. Siyah zarları ve kanlarından arındırmak için bol suyla yıkayın. Dilim veya fileto yapmak istediğiniz balıkların başını ve kuyruğunu da kesebilirsiniz.

Balık çeşitleri arasında pullu olanlarda ise temizleme işlemi ebadına bakılmaksınızı pullarından başlar. Yapmanız gereken keskin bir bıçakla balığın derisini kuyruktan başlayarak balık pulunun ters yönüne kazımak. Önemli bir püf noktası da bu işlemi su dolu derin bir kabın içinde yapmak. Balığı suyun içinde temizlemek, pulların su içinde kalmasını sağlayarak mutfağınızı kirletmenizi önleyecektir.

Balığın kafa ve kuyruk kısımlarını hemen pul temizliğinden sonra ayırarak temizleme işlemine devam edebilirsiniz. Ancak tarifiniz izin veriyorsa kafa ve kuyruk kısımlarını balığı tüketene kadar ayırmamanızı öneririz. Çünkü bu kısımlar hem balığa lezzet katar hem de piştikten sonra daha kolay ayrılırlar.

Balık temizlemenin inceliklerini öğrendiğimize göre gurme tarifler köşemizde yer alan fırında istavriti denemeye ne dersiniz?

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim