Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Bakliyat Pişirme Önerileri

Bakliyat Pişirme Önerileri
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Zengin protein ve mineral içerikleri nedeni ile fasulye, nohut, barbunya, mercimek gibi bakliyatlar mutfağınızdan eksik etmemeniz gereken besleyici ve sağlıklı besinler arasında en başlarda yer alır. Türk mutfağında oldukça bol kullanılan bu bakliyatların zengin içeriğinden tam anlamı ile faydalanabilmek için ise doğru pişirilmiş olmaları gerekir.

Lifli yiyecekler arasında da yer alan bakliyatları besin değerini kaybetmeden en lezzetli şekilde pişirmenize yardımcı olacak pratik bilgiler işte burada: 

Bakliyatlar nasıl pişirilmeli?

  • Bakliyatları pişirirken karşılaşılan en büyük sorun pişirme süresinin uzunluğudur. Ayıklayıp yıkadığınız kuru fasulye, nohut, kuru börülce ve maş fasulyesini mümkünse en az 6 saat önceden ılık su içerisinde bekletmenizi öneririz. Böylece sert baklagil taneleri suda beklerken yumuşar ve yemeğinizin pişme süresi kısalır.
  • Bakliyatların daha aromatik bir kokuya sahip olmasını istiyorsanız, haşlama suyuna bir adet defne yaprağı ve iki adet karanfil ekleyebilirsiniz.
  • Yemeğe eklediğiniz su ise kireçsiz olmalıdır. Sert sular bakliyatların pişmesini geciktirir.
  • Tüm bakliyatları kısık ateşte, yavaş yavaş pişirmelisiniz. Yüksek ateş, kabukların pişme sırasında tanelerinden ayrılmasına sebep olur.
  • Bakliyatları pişirirken suya ekleyeceğiniz bir çay kaşığı kimyon yemeğinize ayrı bir lezzet katar.
  • Pişme süresinin uzamasını engellemek için yemek tuzunu en son aşamada eklemelisiniz.
  • Salata ve piyazlarda kullanacağınız bakliyatları haşladıktan sonra haşladığınız suyun içinde soğumaya bırakın. Bu yöntem bakliyatların kabuklarının açılmasını önler ve daha diri bir görüntü sağlar.
  • Sofralarımızda en çok tercih ettiğiniz bakliyatlardan biri olan, lezzetli nohut yemeği nasıl yapılır sorusunun cevabı ise damak zevkinize bağlı olarak içerisine ekleyeceğiniz nar ekşisi ya da limon sosunda gizli. 

Bakliyatlarınızı düdüklü tencere ile pişirirken enerji tasarrufu da sağlayacağınızı biliyor muydunuz? Düdüklü tencerede yemek pişirmenin püf noktaları konulu blog yazımızı incelemenizi öneririz :)

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim