Sipariş Ver
pix

Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Avokado Nasıl Saklanır ve Nasıl Olgunlaştırılır?

Avokado Nasıl Saklanır ve Nasıl Olgunlaştırılır?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

 

Enerji değeri en​ yüksek ve en sağlıklı yiyeceklerden biri olan avokado, yağ asidi, protein, vitamin, mineral içeriği bakımından oldukça zengin, kremsi dokuya sahip subtropikal bir meyvedir. Avokado​,​ genellikle depolama şartları nedeniyle​,​ tam olgunlaş​​madan yani ​ham halde, sert olarak satışa sunulur. Satın alındıktan sonra kendiliğinden ​bir​ hafta içinde olgunlaşır ve tüketilebilecek ​kıvama gelir.

 

Çabuk ve kolay ​avokado yumuşatmak için iki farklı​ yöntem​ mevcuttur. Bunlardan en yaygın ve en pratik olanı avokadoyu başka meyvelerle birlikte tutmaktır. Bu yöntem ile olgunlaşmamış sert avokado yaklaşık ​iki​ gün içerisinde yenilebilecek olgunluğa ve yumuşaklığa ulaşır. Avokadoyu olgunlaştırmak için kullanılan diğer bir yöntem ise mikro​dalgadır. Fakat mikro​​dalga ile olgunlaştırma, avokadonun besin değerini azalttığı için uzmanlar tarafından önerilen bir yöntem değildir.

 

 

 

Avokado Nasıl Olgunlaştırılır?

 

​Toplandığında sert bir ​yapıda olan avokado meyvesinin tadı​ ham haldeyken​ acı​dır.​ ​Dolayısıyla,​ yenmesi zordur​ ve ​de​ keyifli değildir​. Avokadoyu olgunlaştırmanın en hızlı ve en pratik yolu, muz, şeftali ya da elma gibi etilen gazı salınımına neden olan bir meyve ile beraber ışık geçirmeyen kahverengi kese kağıdında bekletmektir. Olgunlaşma sürecini hızlandırmak için muz, şeftali ve elmanın yanı sıra armut, mango, papaya, kayısı, erik ve nektarin gibi meyveler de kullanılabilir.

 

Eğer avokadonuzu​ en hızlı bir şekilde olgunlaşmasına ihtiyaç duymuyorsanız, doğal olgunlaştırma için bir kabın içine en az üç​ adet avokado koyun ve kabı güneş alan bir yere yerleştirin. Bu yöntem ile 3 gün sonra avokadolar olgunlaşarak yenmeye hazır hale gelir. 

 

Avokadonun Olgunlaştığı ​Nasıl Anlaşılır?

 

Avokadonun olgunlaşıp olgunlaşma​dığını kabuk renginin koyulaşmaya başlamasından ve yumuşaklığından anlayabilirsiniz. Avokadonuzun yenilmeye hazır olup olmadığını anlamanın en iyi yolu ise avokadonun dolgun uç kısmına hafifçe bastırmaktır. Kolayca içe çöküyorsa avokado olgunlaşmış demektir. Olgunlaştıktan sonra avokadoyu çok fazla bekletmeden tüketmeye özen gösterin. Aksi takdirde yenilebilir halde, içi krem rengi olan avokado meyvesi siyahlaşarak çürümeye başlayacaktır.

 

 

Avokado Nasıl Saklanır?

 

Avokadoyu direkt olarak buzdolabında saklamak kısa sürede kurumasına neden olur. Kesilmemiş bütün bir avokadonun saklanması için en uygun ortam oda sıcaklığıdır. Eğer avokado kesilmiş ise​,​ ​streç bir film ile ​düzgün bir şekilde sarıldıktan sonra buzdolabında saklanması gerekir. Avokadonun stresi azaltan bir meyve olduğunu biliyor muydunuz? Stresi azaltan diğer yiyeceklere bir göz atmaya ne dersiniz ? :)

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim