Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Avokado nasıl olgunlaştırılır?

Avokado nasıl olgunlaştırılır?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Enerji değeri yüksek bir besin olan avokado yağ asidi, protein, vitamin, mineral içeriği bakımından çok zengin, kremsi dokuya sahip subtropikal bir meyvedir.

Mutfaklarımızda tam kıvamını bulması hedeflendiğinden avokado daha ham ve sert bir meyveyken toplanır. Lojistik ve depolama şartları nedeniyle​ de genelde tam olgunlaş​​madan, yani ​daha yarı ham ve sert haldeyken satışa sunulur. Tam yumuşamamış avokadonun tadı acıdır ve yemesi keyifli değildir. Satın alındıktan sonra genelde bir hafta içinde olgunlaşır ve keyifle tüketilebilecek ​kıvama gelir. Peki daha kısa bir süre içinde avokado nasıl yumuşar?

Öncelikle avokadoyu direkt olarak buzdolabında saklamak kısa sürede kurumasına neden olur. Kesilmemiş bütün bir avokadonun saklanması için en uygun ortam oda sıcaklığıdır. Oda sıcaklığında olgun avokado elde edebilmek için çabuk sonuç alabileceğiniz farklı​ yöntemler​ önerebiliriz.

Birinci yöntem avokadoları muz, şeftali ya da elma gibi, beklerken etilen gazı salan meyvelerle beraber, ışık geçirmeyen bir kese kağıdında bekletmektir. Bu yöntem ile avokado yaklaşık ​iki​ gün içerisinde yenilebilecek olgunluğa ve yumuşaklığa ulaşır.

Avokado nasıl olgunlaşır sorusuna cevap olabilecek diğer yöntem ise mikro​dalga fırın kullanmaktır. Avokado mikrodalga fırının en düşük ayarında 2 dakika içinde yumuşar. Bu yöntem avokadonun besin değerini azaltabileceği için, acil durumlar haricinde kese kağıdı yöntemini öneririz.

Doğal olgunlaşmayı hızlandırmak için ise bir kabın içine en az üç​ avokado koyun ve güneş alan bir yere yerleştirin. Bu yöntemle avokadolar 3-4 günde olgunlaşarak yenmeye hazır hale gelirler.

Avokadonuzun yenilmeye hazır olup olmadığını anlamanın en iyi yolu ise dolgun uç kısmına hafifçe bastırmaktır. Kolayca içe çöküyorsa avokado olgunlaşmış demektir. Olgunlaştıktan sonra avokadoyu fazla bekletmeden tüketmelisiniz. Aksi takdirde yenilebilir haldeyken içi krem rengi olan avokado siyahlaşarak çürümeye başlayacaktır. Eğer kesip yarısını kullandıysanız da, kalanını​ ​streç bir film ile iyice sardıktan sonra buzdolabında saklamalısınız.

Avokadonun stresi azaltan bir meyve olduğunu biliyor muydunuz? Stresi azaltan diğer yiyeceklere de sitemizde bir göz atabilir, birbirinden farklı avokadolu tarifler için ise gurme tarifler köşemizi kontrol edebilirsiniz.

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim