pix

Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Anne Köftesi Nasıl Yapılır?

Anne Köftesi Nasıl Yapılır?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Anne köftesi, hepimizin severek tükettiği, en çok tercih ettiğimiz ve yapımı en kolay yemeklerden biridir. Evde yapılan köftelerin lezzetli olması, kıymanın dağılmaması, köfte yoğrulurken eklenen malzemelere ve bu malzemelerin kalitelerine bağlıdır. Köftenin harcında kullanılan farklı baharatlar da köftenin tadına  etki eder. 

 

Malzeme Seçimine Dikkat!

 

Köfte yapımında, malzemelerin oranı çok önemlidir. Ayrıca tavanın özelliği, ısısı, köfteye verilen şekil de lezzet ve görüntü açısından önem taşır.  

Köfte yapımında, ana malzeme kıymadır. Bu sebeple köfte yapımı için en uygun olan kıymayı seçmelisiniz. Ne çok yağlı ne de yağsız, orta karar bir kıyma anne köftesi için çok uygundur. En lezzetli kıvamda olması için kıymanın 1/3 'ü kuzu eti ile karıştırılmalıdır. Köfte harcının içine, kıyma miktarının çeyreği kadar bayat ekmek içi katılmalıdır. Bayat ekmek içini köfte harcına eklemeden önce, ekmeği bir miktar su ile ıslatıp iyice sıkarsanız köfteyi bağlayıcı etkisi artar. Bayat ekmek bulamıyorsanız galeta unu da işinizi görecektir.

Köfteye lezzet katan en ideal baharatlar, tuz, karabiber ve kimyondur.

 

Köftelerin yumuşak olmasını istiyorsanız az miktarda zeytinyağı eklemelisiniz.

Farklı bir lezzet arıyorsanız çok az miktarda tarçın da ilave edebilirsiniz. Fakat az ve öz baharat kullanmaya dikkat edilmeli.

 

Anne Köftesinin Kıvamı Nasıl Ayarlanır?

 

Soğan, köfteye güzel bir aroma katar. Bunun için, soğanın suyundan faydalanmaya çalışmalısınız. Fakat soğan oranı doğru ayarlanmalı ki köfteleriniz gereğinden fazla yumuşak olmasın.

Yumurta, köftenin pişerken dağılmaması için bir diğer önemli malzemedir ve harcı bir arada tutarak pişerken dağılmasını engeller. 

Evde köfte yapımı sırasında dikkat edilmesi gereken bir nokta da köfte harcının iyi harmanlanması, güzel pişmesi, dağılmaması ve tüm malzemelerin tatlarının iç içe geçerek lezzetini arttırması için, harcı en az 15 dk yoğurmaktır.

Köfte harcını yoğurduktan sonra, köftelerin şeklini verin. Şekillendirdiğiniz köfteleri en az bir saat, vaktiniz varsa bir gece boyunca buzdolabında üstü kapalı şekilde dinlendirin.

 

 

Evde Köfte Yapımı için Püf Noktalar

 

  • Köfteleri pişirirken yapışmaz tava tercih edin ve fazla yağ kullanmamaya dikkat edin.
  • Köfteleri pişirirken sık sık çevirmemeye özen gösterin. Köfteleri  3 – 4 dakikada bir çevirerek pişirebilirsiniz. Pişirirken kesinlikle yüksek ateş tercih etmemelisiniz. Yüksek ateş köftelerin dış kısımlarının çok pişmesine, iç kısımlarının çiğ kalmasına sebep olur.
  • Köftenin gereğinden fazla sert olmaması için, bayat ekmeklerin sadece içini, ekmeğin kabuklarını katmadan köfte harcına eklemelisiniz.
  • Köfteyi metal kaşık kullanmak yerine elinizle yoğurmak daha iyi sonuç verecektir.
  • Eğer köfteyi tavada yapacaksanız yağsız, fırında yapacaksız yarım yağlı kıyma tercih etmelisiniz.
  • Köfte harcına biraz kabartma tozu eklerseniz, köfteleriniz daha tok ve şekilli pişeceklerdir.
  • Köftelerin deforme olmasını engellemek için çevirme esnasında bir maşa kullanabilirsiniz.

Şefimizin harika tarifi ‘Light İzmir Köfte’ tarifine göz atmayı unutmayın :)

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim