Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Adaçayının Faydaları

Adaçayının Faydaları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Adaçayı doğada kendiliğinden yetişen tüylü yapraklı, griye çalan yeşil renkli bir bitkidir. Süs bitkisi olarak değerlendirilebilecek kadar güzel çiçekler açar. Yumuşak içimli çayı ile sevdiğimiz adaçayı aktarlarda ve marketlerde taze, kurutulmuş yapraklar veya toz şeklinde yıl boyunca bulunabiliyor.

Ülkemizde bolca yetişen bu şifalı bitki tarih boyunca hem gıda olarak hem de sağlığa olan birçok faydası ile tedavi amaçlı kullanılmış.

Peki adaçayının faydaları nelerdir? Adaçayı başta sindirim sistemi sorunları ve hafızayı güçlendirmeye yönelik kullanımı olmak üzere, dahili enfeksiyonlardan koruma, terlemeyi azaltma ve saç bakımına kadar pek çok alanda etkilidir. Vücudunuzdan toksinleri uzaklaştırır, karaciğerinizi temizler. Strese karşı sakinleştirici etki gösterir. Beyin fonksiyonlarını geliştirir ve sinirsel baş ağrılarının hafiflemesine yardımcı olur. Boğaz ağrısına, mantar enfeksiyonlarına ve ağız yaralarına karşı iyileştiricidir.

Adaçayının faydaları etkisini sadece kurutulmuş yapraklarla hazırlanan çayı ile değil, taze yapraklardan özü çıkarılarak hazırlanan yağı ile de gösterir. Ancak adaçayı yağı çok daha kuvvetli ve konsantre olduğu için kullanmaya başlamadan önce doktorunuza başvurmanızda fayda var.

Baharat olarak ya da çay formunda adaçayı kullanımı ise iltihaplı hastalığı olanlara tavsiye edilir. Adaçayı doğal bir antibiyotik görevi görür. Antioksidanlarla dolu adaçayının 2 kaşığı günlük K vitamini ihtiyacının %30’unu karşılamaya yeter.

Yetişkinler üzerinde gerçekleştirilen araştırmalara göre adaçayı içenlerin kısa dönemli hafızalarında önemli gelişmeler görülmüştür.

Adaçayı neye iyi gelir sorusuna verdiğimiz bu olumlu cevapların yanı sıra, kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar da yok değil. Adaçayı hamile veya emziren kadınlar tarafından ya da epileptik kişiler tarafından kullanılmamalıdır. Aşırı tüketimi durumunda içinde bulunan thujone ve kafur bileşenleri toksik etkiye yol açabilir. Herhangi bir sağlık problemine sahipseniz adaçayı kullanmaya başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmanızı öneririz.

Eğer düzenli bir çay tüketicisi iseniz diyette çay ve kahvenin yeri konularını ele aldığımız yazımıza bir göz atmanızı öneririz :)

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim