HEDEFLEDİĞİM GÜNLÜK KALORİ İÇİN
HANGİ ÖĞÜNDEN, NE ÇIKARMALIYIM?

Rafinera paketlerinden faydalanıyorsanız ve almanız gereken günlük kalori miktarından daha yüksek kalori içeren bir paket alternatifi tercih ettiyseniz o zaman gerekli kalori eksiltmesini nasıl yapacaksınız? Bunun için işte size birkaç önerimiz:
 • Kilo vermek veya formunu korumak isteyen kişilerin düştüğü yanılgılardan biri de çok sık yemek yemenin kilo verdirmediği inancıdır. Gün içinde sık ve az öğünler yemek, iştahınızın kontrolden çıkmasını önlemenin en kolay yolu. Yani sık ama küçük porsiyonlarla hem tok kalır, hem de metabolizmanızı daha hızlı çalıştırırsınız. Bu sebeple kalori eksiltme kararınızı kesinlikle menünüzden ara öğününüzü çıkarmak yönünde kullanmayın.
Çorbalar
 • Çorbalar hem doyurucu hem de rahatlatıcı yemek seçenekleri oldukları gibi ana yemekten daha az yemenizi de sağlarlar. Çorba kalori azaltmak için iyi bir yöntem değildir.
 • Günlük posa alımınız önemlidir. Lifli besinler doyduğunuz hissini verir ve çabuk acıkmanıza engel olur. Bu sebeple kalorinizi düşürmek için menülerinizde yer alan lifli besinleri tamamen çıkarmayın.
 • Şekerli besinler kan sekerinin kısa sürede artmasına ya da düşmesine neden olur. Bu nedenle meyvenin yanında protein içeren bir ekleme yapmak size kendinizi daha iyi hissettireceğinden kalori azaltmanızı meyvenin yanındaki proteini tamamen menünüzden çıkararak değil meyve ve proteini eşit oranda azaltarak yapın.
Öğlen yemeği
 • Öğlen yemeğiniz karbonhidrat ağırlıklıysa o zaman lütfen besin çıkarmalarınızı karbonhidrat ağırlıklı bir seçenekten yapın.
 • Günlük kalorinin karbonhidrat, protein ve yağ dağılımı hedefe ulaşmak için son derece önemlidir. Bu sebeple yemekleriniz ile birlikte servis edilen ekmekleri menülerinizden tamamen çıkarmak yerine bir kısmını çıkarın.
 • Et, tavuk, balık, süt, yoğurt gibi zengin protein içeren yiyecekler kan şekerini iyi dengeleyip açlık hissini bastıracağından menülerinizden çıkarmamanızı öneririz.
Yeşil çay
 • Yeşil çay içerek metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. İsviçre Üniversitesi’nde yürütülen bir araştırmanın sonuçlarına göre, yeşil çay içmek vücudun yaktığı kalori miktarını artırmaktadır. Günde en fazla üç fincan içmeye çalışın…
 • İnsan vücudu ana enerji kaynağı olarak karbonhidratları kullanır. Kalori eksiltme için pilav ve makarnayı öğünlerinizden tümüyle çıkarıp, hiç tüketmemek vücuda doğru enerjiyi vermemek anlamına gelir. Bu durumda vücutta enerji elde edebilmek için kas ve karaciğerdeki glikojen depoları kullanılır. Yani sudan kilo verirsiniz, sizi rahatsız eden yağ dokusu olduğu gibi yerinde kalır. Normal beslenmeye geçtiğinizde iki kat daha fazla kilo alırsınız.
Salatalar
 • Kalori eksiltmek istiyorsanız, salataların yanında servis edilen salata soslarını, salatalarınıza eklemeden tüketebilirsiniz. Böylelikle az da olsa bir miktar kaloriyi ekarte etmiş olursunuz.
 • Sizin için özenle hazırladığımız besinleri öğünlerinizden çıkarmaya gönlünüz el vermiyor diyelim, o zaman elinize geçen tüm fırsatları hareket etmek için kullanın. Hareketiniz arttıkça kilo kontrolünü sağlamanız kolaylaşacaktır. Unutmayın, ya az yiyip az hareket etme, ya da çok yiyip çok hareket etmeyi seçeceksiniz. Bu seçimi yapabilmek tamamen sizin yaşam tarzınıza bağlıdır.
Dengeli beslenme
 • Dengeli beslenmek Rafinera sisteminin özüdür. Tamamen bilimsel bir bakış açısı ile dengeli bir şekilde oluşturulan Rafinera menülerinizde kalori azaltması yapacaksanız lütfen denge unsurunu asla aklınızdan çıkarmayın. Hedefiniz her zaman kalori eksiltmelerinizi tek bir öğünden değil mümkün olduğunca günün her öğününden azar azar azaltmak olsun. Bu şekilde yaptığınız sürece günlük besin dengenizi sağlar ve hedeflerinize çok daha kolay ulaşırsınız.