Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Zeytinyağı Çeşitleri

Zeytinyağı Çeşitleri
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Popüler diyetlerde en çok gördüğümüz hatalardan bir tanesi olarak karbonhidrat, yağ ve protein gibi vücuda alınması gerekli olan besin ögelerinin birinin alınmasıdır. Her besin ögesinin vücuda farklı faydaları vardır; yağ da bunlardan biri. Peki, yağın vücut için faydaları nelerdir?

  • En ekonomik enerji kaynağıdır.
  • Yağda eriyen vitaminlerin taşıyıcısıdır.
  • Midenin boşalma süresini uzatarak acıkma hissini geciktirir.
  • Organları dış etkilerden korur.

Kullandığımız pek çok yağ çeşidi vardır. Bunlar arasında zeytinyağı vücut için en sağlıklı olan yağlardan bir tanesidir. Zeytinyağı bir meyvenin suyudur aslında, diğer tüm yağlar ise işleme tabii tutulurlar. Zeytinyağı:

  • Kolesterol oksidasyonunu engellediği için kalp krizi riskini azaltır.
  • Güçlü bir antioksidan kaynağıdır.
  • Yüksek tansiyon tedavisi ve diyabetin önlenmesine yardımcı olur.
  • Osteoporoz ve artrit gibi hastalıklara da iyi geldiği düşünülmektedir.
  • Ayrıca zeytinyağının saça faydaları ve zeytinyağının cilde faydaları içeriğindeki E vitamininden gelir. 

Zeytinyağı saflaştırma derecesine göre sınıflandırılır ve her biri farklı yemek tiplerinde kullanılır. Bu sınıflar da naturel, rafine ve riviera olarak adlandırılır.

Naturel zeytinyağı, zeytin ağacı meyvesinden, doğal niteliklerinde değişikliğe neden olmayacak bir ısıl ortamda, sadece yıkama, dekantasyon, santrifüj ve filtrasyon işlemleri gibi mekanik veya fiziksel işlemler uygulanarak elde edilen, kendi kategorisindeki ürünlerin fiziksel, kimyasal ve duyusal özelliklerini taşıyan yağları ifade eder.

Rafine zeytinyağı yüksek asit, kötü tat ya da kokuya sahip zeytinyağlarının doğal yapısını bozmadan yağdan ayrıştırılarak (rafine edilerek) yenilebilir hale getirilmiş yağları ifade eder.

Riviera zeytinyağı, zeytindeki naturel yağlar ile rafine yağların karıştırılmış olanıdır. Zeytinyağlarında renk, altın sarısından yeşile kadar değişir. Rafine yağlar açık sarı, naturel yağlar daha koyu renktedir.

Mutfağımızda başta yapılan sebze yemekleri olmak üzere, salatalarda ve soğuk mezelerde de bolca zeytinyağı kullanılır. Genelde yemeklerde tercihimiz rafine zeytinyağları olurken salata ve soğuk mezelerde ise naturel zeytinyağlarıdır.

Zeytinyağı ile hazırlanmış, bonfileli salata tarifini siz de evinizde deneyebilirsiniz.

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim