Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Zencefilin Faydaları

Zencefilin Faydaları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Bilimsel adı zingiber officinalis olan zencefil Çin, Hindistan, Afrika, Karayipler ve diğer sıcak iklimlerde yetişir. Kökü yararlı bir bitkidir; bu kökten baharatı ve aroması yapılır. Yapısında zingiberoli sineol sitrali, fellanfron, uçucu yağlar ve nişasta bulunur. Yüksek vitamin ve besin kaynağı olduğu gibi glisemik indeks değeri de oldukça düşüktür.

Binlerce yıldır birçok kültürde,  özellikle de Çin’de hem yemeklerde yer almış, hem de tıbbi olarak pek çok hastalıkta kullanılmıştır. Günümüzde ise bu kullanımları hala devam etmektedir. Peki zencefil neye iyi gelir, faydaları nelerdir?

  • Enflamasyonu azaltır. Enflamasyon ve oksidatif stres yaşlanmayı hızlandıran faktörlerdir. Zencefil, enflamasyonla mücadele eder ve bir antioksidan işlevi görerek yaşlandıkça sağlıklı bilişsel işlevleri sürdürmenize yardımcı olur.
  • Zencefilin antienflamatuvar etkileri ayrıca bağırsaklarınızdaki kasları rahatlatır ve yiyeceklerin sindirim sisteminiz vasıtasıyla sorunsuz bir şekilde hareket etmesine yardımcı olur.
  • Kan kolesterol seviyesi üzerinde olumlu etkisi vardır, bu sayede damarların korunmasına yardımcı olur.

  • Bakteri ve mantar enfeksiyonlarını önler. Bunun yanı sıra, Candida Albicans ve diğer antimikrobiyal tedavilere dirençli fungal enfeksiyonlara karşı da etkili olduğu kanıtlanmıştır.
  • Zencefil aynı zamanda periodontitis ve diş eti iltihabı gibi diş eti hastalıklarına bağlı oral bakterilerin büyümesini engelleyerek daha temiz ve sağlıklı bir ağıza sahip olmanızı sağlar.
  • İnsülin hassasiyetini artırıp diyabete karşı koruması da zencefilin faydaları arasındadır.
  • Mide ekşimesi, ülser ve diğer sindirim problemleri ile mide bulantısını hafifletir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirmede etkilidir.
  • Doğal bir balgam söktürücüdür.

Taze, kurutulmuş, toz, tuşu gibi formları bulunsa da en çok taze zencefil kullanılır. Yeşil zencefil veya bahar zencefili olarak da adlandırılan genç köklerin soyulması gerekmeyen solgun, ince bir cildi vardır ve hafif bir tada sahiptir. Olgun zencefil kökü, elyaf etine erişmek için soyulması gereken sert bir deriye sahiptir ve genellikle rendelenir, kıyılır veya kullanım için zımparalanır.

Çay olarak adlandırılsa da, zencefil limon çayı aslında limon suyu ve zencefil kökünün bir infüzyonudur ve teknik olarak herhangi bir çay yaprağı kullanılmaz. Zencefil limon bal birlikte tüketildiğinde hem metabolizmayı uyarabilme yeteneğine sahiptir, hem de antioksidan ve bağışıklık artırıcı etkileri vardır. Antioksanlardan zengin olan diğer besinler için de blogumuzu ziyaret edebilirsiniz.

Dyt. Mine Bilge Sefacı

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim