Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Zayıflama Hakkında Merak Edilenler

Zayıflama Hakkında Merak Edilenler
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Kilo vermeye çalışırken çok karşılaştığımız bazı hatalı davranışlar var. Bunlar sonuç almamızı engellediği gibi kiloyu kaybetsek de tekrar geri almamıza neden olabiliyor. İşte zayıflama hakkında merak edilen soruların birkaçı ve cevapları:

1) Meyveyi sınırsız yiyebilir miyiz? Sadece yağ tüketmekle yağ oranı artmaz. Tüketilen her fazladan enerji vücutta yağa dönüştürülüp depolanır. Günlük ihtiyaçtan daha fazla tüketilen meyvenin de fazlası yağa dönüşür. Bu sebeple 1 porsiyon meyvenin ne demek olduğunu bilmek önemlidir. 1 porsiyon meyve olarak tüketebileceğiniz miktarlara beslenme programlarında besin değişim listeleri ile ilgili blog yazımızdan ulaşabilirsiniz.

2) Sadece kilo verilirken mi az ve sık beslenilmeli? Kilo ile ilgili probleminiz olsun ya da olmasın yaşam kalitenizi artırmak için düzenli, az ve sık beslenmeniz önemlidir. Gün içerisindeki öğünlerinizi açlık durumunuza göre 2-3 saat aralıklarla tüketmenizi öneriyoruz. Bu sayede kan şekeri dengenizi sağlayarak daha kontrollü bir şekilde beslenirsiniz.

3) Kilo verebilmek için tamamen yağsız mı beslenmem lazım? Yağda eriyen vitaminlerin vücutta kullanılması dahil olmak üzere birçok faydası olan yağı hayatınızdan tamamen çıkarmak doğru bir tercih olmayacaktır. Günlük enerji protein, yağ ve karbonhidrattan doğru miktarda alındığında kilo vermek daha kolay olacaktır.

4) Açken spor yaparsam daha hızlı kilo verir miyim? Fiziksel aktiviteyle yağ yakımı artar, kas yoğunluğu korunur veya artırılır. Sabah aç karnına yapılan fiziksel aktiviteyle yüksek miktarda kas yakımı meydana gelirken yağ yakımının düşük olduğunu unutmamalısınız.

5) Tek onu yersem zayıflatan besin var mı? Tek bir besin asla mucize değil. Bunu yersen kilo verirsin, bunu yersen vücudun yağ yakar diyebileceğimiz bir besin maalesef yok. Sağlıklı beslenme ve doğru bir egzersiz programı ile istediğiniz güzel sonuca ulaşabilirsiniz.

6) Zayıflama programında mutlaka vitamin desteği kullanmalı mıyız? Vitamin ve mineral desteğine kontrolsüz başlamak doğru değil. Yeterli ve dengeli bir beslenme programı uyguluyorsanız vitamin takviyesi almanıza gerek olmayabilir. Mutlaka bir hekim veya diyetisyen ile görüşerek kullanmaya başlayın!

Kilo verebilmenin birincil kuralı sağlıklı beslenmektir. Rafinera’nın, günlük almanız gereken kalori ihtiyacı hesaplama aracını kullanarak kalorinizi hesaplayabilir, hedefinize uygun programı ve kalori paketini seçerek sağlıklı beslenmeye hemen başlayabilirsiniz : )

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim