Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Yoyo Sendromu Nedir?

Yoyo Sendromu Nedir?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Yoyo sendromu ilk defa Kelly D. Brownell tarafından ortaya atılmış bir diyetetik tanımıdır. Yoyo oyuncağının dönüşümsel yükseliş ve düşüş hareketlerine benzer olarak, diyetler sonucu kişinin ağırlık döngüsü tanımlamak için kullanılmıştır. 

Kişi yoyo diyetlerde önce kilo kaybında başarılı olur ama uzun vadede bunu korumayı başaramaz ve kiloları geri alır. Daha sonra diyet yapan kişi yeniden kilo vermeye çalışır ve bu döngü yeniden başlar. İşte bir diyet uyguladıktan sonra kaybedilen ağırlığın aynısını veya daha fazlasını kazanmaya yoyo sendromu denmektedir. 

Endüstriyel toplumlarda obezite, diyet ve kilo verme probleminin yaygın olmasından dolayı kişilerin ağırlıklarında çok ciddi dalgalanmalar söz konusudur. Örneğin Amerikalı kadınların % 50’si neredeyse her zaman diyet yapmaktadırlar. Bu yüzden diyet onların en sık yaptıkları sağlık aktivitesi haline gelmiştir. 

Bazı diğer çalışmalar ise, daha hızlı kilo alımının birbiri ardına gelen yoyo döngüler yarattığını ve vücut ağırlığının kontrolünü daha da zor hale getirdiğini ortaya çıkarmıştır. Kilo kaybı ile ilgili, egzersiz yapılan ve yapılmayan programlar karşılaştırıldığında vücudun egzersizle kiloyu düzenlemesinin önemine dair kanıtlar bulmuştur. Egzersiz ile birlikte kilo kaybı ve kilo kontrolü de kolaylaşmaktadır.

Ağırlık döngüsünü sürekli yaşayan kişiler üzerinde yapılan son araştırmalar, ağırlık döngüsünün obez kişilerde farklı etkiler ortaya çıkardığını göstermiştir. Kilo kaybı ile ilgili egzersiz yapılan ve yapılmayan programlar karşılaştırıldığında ise egzersiz yapmanın kilo kaybı ve kilo kontrolünü kolaylaştırdığı kanıtlanmıştır.

Yapılan araştırmalarda yoyo ağırlık döngüsünün negatif, psikolojik ve davranışsal etkileri olabileceği de belirtilmiştir. Bu durum psikopatoloji, hayatından duyduğu memnuniyetsizlik ve tıkanırcasına yemek yeme konularında yüksek oranda riske sahiptir. Peki bu çok tehlikeli yoyo sendromunun nedenleri neler olabilir?

  • Aşırı yemek yeme ataklarının periyodik olarak tekrarlanması
  • Sürekli kilo vermek amaçlı diyet içinde olma
  • Kendi sosyal yaşamına uymayan diyetleri devam ettirme
  • Egzersizi sadece diyet süresince yapma ve diyet bitiminde tamamen bırakma
  • Zayıflama ilacı kullanıma
  • Diüretik kullanma
  • Diyet kampları
  • Psikolojik durum değişiklikleri
  • Akapunktur ile sürdürülen diyetler
  • Toplu şişmanlık tedavileri

Metabolik hızınızı azaltacak, kendinizi sürekli aç hissedeceğiniz şok diyetleri uygulamayın. Bunun yerine  günlük kalori ihtiyacınızı hesaplayarak sizin için uygun olan paketimizi her gün keyifle tüketerek kalıcı ve sağlıklı bir şekilde istediğiniz forma dönüşebilirsiniz :)

Dyt. Mine Bilge Sefacı

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim