Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Yo-Yo Sendromu

Yo-Yo Sendromu
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Yo-Yo Sendromu Nedir?
Yo-yo diyeti ya da ağırlık döngüsü; Kelly D. Brownell tarafından yo-yo’nun dönüşümsel yükseliş-düşüş hareketlerini tanımlamak için oluşturulmuştur. Bu süreçte diyet yapan kişi kilo kaybında başarılı olur ama uzun vadede bunu korumayı başaramadığından kilo almaya başlar. Daha sonra diyet yapan kişi yeniden kilo vermeye çalışır ve bu döngü yeniden başlar.
Endüstriyel toplumlarda obezite, diyet ve kilo vere probleminin yaygın olmasından dolayı toplumda ağırlıkta çok ciddi dalgalanmalar söz konusudur. Örneğin; Amerikalı kadınların % 50’si neredeyse her zaman diyet yapmaktadırlar. Bu yüzden diyet onların en sık yaptıkları sağlık aktivitesi haline gelmiştir. Bir grup araştırmacı bu konuyu detayıyla çalışmıştır ve sonuçlar bu ağırlık dalgalanmalarının toplum sağlığı açısından önemli olacağını göstermiştir.
Bazı çalışmalar daha yavaş kilo kaybının ve daha hızlı kilo alımının birbiri ardına gelen bu döngülerde vücut ağırlığının kontrolünü daha da zor hale getirdiğini ortaya çıkarmıştır. Bu konu hakkında insanlar ve hayvanlardaki çalışmalar çok karmaşıktır.
Obez ve aynı zamanda ağırlık döngüsünü sürekli yaşayan kişiler üzerinde yapılan son araştırmalar, ağırlık döngüsünün obez kişilerde farklı etkiler ortaya çıkardığını göstermiştir. Kilo kaybı ile ilgili, egzersiz yapılan ve yapılmayan programlar karşılaştırıldığında vücudun egzersizle kiloyu düzenlemesinin önemine dair kanıtlar bulmuştur. Egzersiz olduğu zaman vücudun kilosunu koruması daha kolaylaşmaktadır. Egzersiz ile birlikte kilo kaybı ve kilo kontrolü de kolaylaşmaktadır. 
CHO ve yağ diyette düzenlendiği için kalıcı olarak kiloların korunması daha kolaylaşmakta ama sedanter insanlarda olay böyle gelişmemekte ve kilolar daha kolay geri alınmaktadır. Bu da hem yiyecek seçiminin hem de fiziksel aktivitenin kilo regülâsyonundaki önemini göstermektedir.

Yo-Yo Sendromu ile İlgili Yapılan Araştırmalar
Bir araştırma ile,
Obez olmayan genç kadınlarda bilinçli ağırlık döngüsünün etkileri incelenmiştir;
Denek sayısı=5 Ortalama yaş= 24,6 BKI = 20,5 kg/m2

1.Diyet Dönemi
İlk 30 gün boyunca denekler sadece enerji kısıtlaması ile 4 kilodan fazla vermişlerdir. Bunu takip eden 14 gün içerisinde normal yiyerek verdiklerinden daha fazlasını almışlardır. Ve yine bunu takip eden 30 gün içerisinde enerji kısıtlaması ile 4 kilo daha verdikleri saptanmıştır.

2. Diyet Dönemi
Boy, ağırlık, bel- kalça oranları, vücut kompozisyonu yağ profilleri, tiroid hormonları, sistolik ve diastolik kan basınçları ve dinlenme metabolik hızları incelenmiştir ve çalışmanın başlangıcında ölçümler yapılmıştır. Her diyet döneminin sonunda 30 ve 74. gün sonunda ve kendilerini özgür bıraktıkları dönem sonunda (yemeye başladıkları dönem) 44. ve 180. gün sonunda ölçümler yapılmıştır. İlk günkü ölçümler referans alınarak ve bu referansların değeri kilodaki değişimine göre karşılaştırılmıştır. Ve bu değerler üzerinde istatistiksel testler uygulanmıştır. Ve 180 günün sonunda deneklerin yağsız doku (kas) kütlesinde çok önemli azalmalar görülmüştür. Artan TG’ lerin dışında yağ profilleri çok fazla değişmemiştir. Bu sonuçlarda gösteriyor ki sadece enerji kısıtlamasıyla ağırlık döngüsü obez olmayan genç kadınlarda olumsuz sağlık sonuçlarıyla ilişkilidir.

Bir başka araştırma ile,
Kilo döngüsünün metabolik etkilerini araştırmak amacıyla 3 grup fareyle çalışılmıştır;

1.Çin köpeğiyle beslenmiş normal kiloda olan kontrol grubu
2.Yüksek yağlı diyetle beslenmiş obez kontrol grubu
3.Kalori sınırlaması getirilmiş sonrasında da serbest bırakılmış obez döngü grubu

Döngü grubunda ikinci kısıtlamada ve ilkine oranla yemelerinin serbest olduğu dönemlerde yiyecek alımında önemli derecede artış olduğu saptanmıştır. İlkiyle karşılaştırıldığında yarı oranda kilo alımı, ikinci ile karşılaştırıldığında ise bunun 3 katına çıktığı görülmüştür.Ayrıca bu döngüyle alakalı birkaç fizyolojik değişiklikte söz konusudur.Deneyin sonunda döngüyü yaşayan hayvanların 4 kat yiyecek artışı etkisi obez hayvanlara göre karşılaştırıldığında döngüyü yaşamayanlarla aynı kiloda oldukları saptanmıştır.Bu yüzden bu verilerde göstermiştir ki sık sık diyet yapmak kilo verilmesini daha da zorlaştırmaktadır.

Yapılan araştırmalarda ağırlık döngüsünün negatif, psikolojik ve davranışsal etkileri olabileceği belirtilmiştir. Çalışmalar göstermiştir ki; bu durum psikopatoloji, hayatından duyduğu memnuniyetsizlik ve tıkanırcasına yemek yemek açısından yüksek oranda riske sahiptir.

Yo-Yo Sendromu Nedenleri Nelerdir?

  • Aşırı yemek yeme ataklarının periyodik olarak tekrarlanması
  • Sürekli kilo vermek amaçlı diyet uygulama
  • Kendi sosyal yaşamına uymayan diyetleri kilo verme pahasına devam ettirme
  • Egzersizi sadece diyet süresince yapma ve diyet bitiminde tamamen bırakma
  • Zayıflama ilacı kullanımı
  • Diüretik kullanma
  • Diyet kampları
  • Psikolojik durum değişiklikleri
  • Akapunktur ile sıkı diyetler
  • Toplu şişmanlık tedavileri

Metabolik hızınızı azaltacak, kendinizi sürekli aç hissedeceğiniz çok düşük kalorili diyetleri uygulamayın. Bunun yerine, günlük kalori ihtiyacınızı hesaplayarak sizin için uygun olan paketimizi her gün keyifle tüketerek kalıcı ve sağlıklı bir şekilde istediğiniz forma dönüşebilirsiniz :)

Dyt. Mine BİLGE

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim