Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Yılbaşı Sonrası Ödem Atmak İçin

Yılbaşı Sonrası Ödem Atmak İçin
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Yeni yıl geliyor, dolayısı ile yılbaşı sofrası da yaklaşıyor. Her ne kadar dikkat etmeye çalışsak da yılda bir gün gelen yılbaşı menüsünü karşımızda bulunca ipin ucu kaçabiliyor. Leziz yılbaşı yemekleri yüzünden bir akşam kaçamak yaptık ve sağlıklı beslenme adına bütün herşey bitti diye bir şey yok! Yapmamız gereken ertesi günün ilk öğününden itibaren kaçırdığımız ipin ucuna sıkı sıkı yapışmak : )

Bu bir öğünlük kaçamakların uzun vadede canımızı sıkmaması için öncelikle çok uzayan kutlamalara dikkat etmeliyiz. Kaçamak tek öğünlükse ertesi gün uygulayacağımız bir arınma programı ile vücudumuzu çabucak toparlayabilir, o bir günlük ödemi de kolayca atabiliriz. Arınmak için uygulamanız gereken adımları sizin için derledik:

  • Ağır bir kahvaltı yerine kefir, meyve, yulaf ve tarçını karıştırarak hazırlayacağınız bir kahvaltı, akşamın etkisini dengelemeye yardımcı olacaktır.
  • Egzersiz güne enerjik başlamanızı ve fazla aldığınız kalorinin harcanmasına yardımcı olacaktır. Yılbaşının ertesi gününde hedef en az 15 bin adım olsun.
  • Bir gün önce tükettiğiniz yağlı, tuzlu, yüksek kalorili yemeklerin yerini ertesi gün taze sebzeler, salatalar ve yoğurt alsın.
  • Meyveden birşey olmaz demeyin. Hafif olsun diye ertesi gün kendinizi tamamen meyveye vermek yanlış.  Meyvelerin de kalori içerdiğini unutmayın. Tabii ki miktarına dikkat ederek ara öğünlerde meyve tüketebilirsiniz.
  • Hazırlayacağınız zengin bir sebze çorbası toksinlerin vücudunuzdan uzaklaştırır ve sizi tok tutar. Arındırıcı ısırgan çorbası tarifimize sitemizden göz atabilirsiniz.

  • Ertesi gün normalden daha fazla tüketeceğiniz potasyum, sodyum fazlasının vücuttan atılmasına yardımcı olur. Salatalarınıza ekleteceğiniz avokado ve ıspanak ise potasyum alımınızı artırır.
  • Ödem atmak için en kolay yol bol su tüketmektir. Ocağın ilk gününde en az 3 litre sıvı tüketmeyi hedefleyin.
  • Ödemi hızlı atabilmeniz için siyah çay ve kahve tüketimine mola vermenizi öneririz. Gün içerisinde 2 bardak yeşil çay, bol miktarda maydanoz tüketmek ise ödemi atmanıza yardımcı olacaktır.

Gece fazla alkol aldıysak ertesi gün için detox sıvıları hazırlamak ve bunlarda faydalanmak da iyi bir fikir. En basit detox sıvısı tarifi için 1 litre suya, 1 demet maydanoz, 3 parça kuru zencefil, 3 adet çubuk tarçın ekleyip 1 limonun suyu ile kaynatın. Yanında bol su da içmek şartı ile bu sıvıları öğle yemeğine kadar tüketebilirsiniz.

Sağlıklı ve huzurlu bir yıl dileriz :)

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim